Self-efficacy levels of pre-service teachers and its predictors
Hizmet öncesi öğretmenlerin öz yeterlik seviyeleri ve yordayıcıları
  1. Tez No: 250742
  2. Yazar: ECE ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada öğretmen adaylarının özyeterlik seviyelerinin belirlenmesi ve danışman öğretmen-aday öğretmen ilişkisi, öğretmenlik mesleğine yönelik tutum, alan bilgisi yeterliği ve Anadolu öğretmen lisesi mezunu olmak değişkenlerinin öğretmen adaylarının özyeterlikleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Öğretmen özyeterliği sınıf yönetimi, ders anlatım stratejileri ve öğrencilerin katılımını sağlama özyeterliği olarak üç alt başlıkta incelenmiştir.Çalışmanın katılımcıları Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nin Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde okuyan 179 dördüncü sınıf İngilizce öğretmen adayıdır. Veriler (1) Öğretmen Özyeterlik Ölçeği (Tschannen-Moran & Hoy, 2001), (2) Danışman Öğretmen-Stajyer Öğretmen İlişkisi Ölçeği (Capa & Loadman, 2004), (3) Öğrencilerin Öğretmenlik Mesleğine Yönelik Tutumu Ölçeği (Semerci, 1999) ile toplanmış ve veri analizi SPSS istatistik programı kullanılarak yapılmıştır.Çalışmanın bulgularına göre, İngilizce öğretmen adaylarının özyeterlik toplam puanlarına bakılarak öğretmenlikle ilgili oldukça olumlu inançları olduğu saptanmıştır. Sınıf yönetimi, ders anlatım stratejileri ve öğrencilerin katılımını sağlama özyeterliği alt boyutları ele alındığında, öğretmen adaylarının ders anlatım teknikleri konusunda öğrenci katılımını sağlamaya oranla daha yüksek puanlara sahip olduğu ve en düşük puanları sınıf yönetimi özyeterliği için aldıkları bulunmuştur. Hiyerarşik çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre, öğretmenlik mesleğine yönelik tutum değişkeni, özyeterlik toplam puanını, sınıf yönetimi, ders anlatım stratejileri ve öğrencilerin katılımını sağlama özyeterliğini yordamada başarılı bir değişkendir. Özyeterlik toplam puanı ve ders anlatım stratejileri, alan bilgisi yeterliği değişkeni tarafından başarıyla yordanmıştır. Danışman öğretmen-aday öğretmen ilişkisi sadece öğrencilerin katılımını sağlama özyeterliğini yordamıştır. Anadolu öğretmen lisesi mezunu olmak değişkeni ne özyeterlik toplam puanını ne de alt boyutlarını başarıyla yordayamamıştır. Bulgular alan yazını ışığında tartışılmış ve doğurgular ile uygulama ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the self-efficacy levels of prospective teachers and to examine whether attitude towards teaching, competency in subject matter, mentor teacher - student teacher relationship and being a graduate of Anatolian Teacher High School (ATHS) predicted prospective teachers? self-efficacy for teaching regarding classroom management, student engagement and instructional strategies.Participants of the study were 179 fourth year prospective teachers of English studying at the Foreign Language Education Departments of Gazi University, Middle East Technical University and Hacettepe University. Data was collected through (1) Teachers? Sense of Efficacy Scale (Tschannen-Moran & Hoy, 2001), (2) Relationship with Your Mentor Scale (Capa & Loadman, 2004), (3) Scale for Students? Attitudes Towards the Teaching Profession (Semerci, 1999). Data analysis was conducted using the statistical software SPSS 15.0.Results of the study revealed that the prospective teachers of English feel quite positive about teaching when their self-efficacy composite scores were considered. In relation to the self efficacy levels of prospective teachers regarding classroom management, student engagement and instructional strategies, the results of this study showed that pre-service teachers of English believe that they are more efficacious in applying instructional strategies than they are in engaging students and they are found to be the least efficacious in managing the classroom. According to the results attained through hierarchical regression analyses, attitude towards teaching variable significantly predicted self-efficacy composite scores, efficacy scores for student engagement, classroom management and instructional strategies. Self-efficacy composite scores and efficacy for instructional strategies were significantly predicted by the competency in subject matter variable. Mentor teacher-student teacher relationship variable predicted only the efficacy for student engagement scores and finally the findings indicated that being a graduate of ATHSs was a significant predictor for neither efficacy belief composite scores nor the subscales. Findings were discussed in the light of the literature and implications of the findings and recommendations for practice and further research have been presented.