The role of student engagement, foreign language motivation, and foreign language anxiety on foreign language achievement in online and hybrid education systems
Çevrimiçi ve harmanlanmış eğitim sistemlerinde öğrenci bağlılığı, yabancı dil motivasyonu ve yabancı dil kaygısının yabancı dil başarısı üzerindeki rolü
  1. Tez No: 815558
  2. Yazar: MİNE GÜNDÜZ KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tezin amacı, pandemi döneminde çevrimiçi ve harmanlanmış (hibrit) eğitim sistemlerinde üniversitelerin hazırlık programında İngilizce dil eğitimi alan öğrencilerin öğrenci bağlılığını, yabancı dil motivasyonunu ve yabancı dil kaygı düzeylerini araştırmaktır. Çalışma ayrıca, öğrenci bağlılığı, yabancı dil motivasyonu ve yabancı dil kaygısı düzeylerindeki önemli farklılıkları eğitim modu, cinsiyet ve üniversite türüne göre belirlemeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, bu çalışma yabancı dil başarısı ile araştırma değişkenleri arasındaki nedensel ilişkiyi açıklamayı hedeflemektedir. Ek olarak, çalışma pandemi sırasında hem çevrimiçi hem de hibrit olmak üzere bu iki eğitim modunu deneyimleyen İngilizce öğretim görevlilerinin ve de İngilizce eğitimi alan öğrencilerin görüşlerini toplayarak öğrenci bağlılığı, yabancı dil motivasyonu ve yabancı dil kaygısı hakkında daha derin bir anlayış kazanmayı amaçlamaktadır. Nicel veriler üç ölçekten oluşan bir anket aracılığıyla, nitel veriler ise yüz yüze görüşmeler, açık uçlu anketler ve odak grup görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Toplamda 489 katılımcı (469 öğrenci ve 20 öğretim görevlisi) bu çalışmada yer almıştır. Bu çalışmanın nicel bulguları, çevrimiçi ve hibrit eğitim dönemlerinde, yabancı dil kaygısının yabancı dil başarısını etkileyen güçlü ve olumsuz bir yordayıcı olduğunu ortaya koymuştur. Öğretim görevlileri ve öğrencilerin öğrenci bağlılığı, yabancı dil motivasyonu ve yabancı dil kaygısına dair görüşlerinden elde edilen nitel verilerin sonuçları, çalışmanın nicel veri sonuçları ile karşılşatırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore student engagement, foreign language motivation, and foreign language anxiety levels of EFL learners who studied in online and hybrid education systems in EFL classrooms during the pandemic. The study also aims to identify the significant differences in the levels of EFL learners' student engagement, foreign language motivation, and foreign language anxiety when analysed by education mode, gender, and university type. Additionally, it aims to explain the causal relationship between foreign language achievement and the research variables. Finally, it aims to gain a deeper understanding of student engagement, foreign language motivation, and foreign language anxiety by gathering the opinions of both the EFL instructors and the EFL learners who experienced these two education modes, online and hybrid, during the pandemic. The quantitative data were collected through a questionnaire consisting of three scales, and the qualitative data were gathered through in-person interviews, open-ended questionnaires, and focus group interviews. In total, 489 participants (469 EFL learners and 20 EFL instructors) took part in this study. The quantitative findings of this study revealed that foreign language anxiety was a strong and negative predictor of foreign language achievement in online and hybrid education periods. The qualitative findings obtained from the opinions of EFL instructors and EFL learners regarding student engagement, foreign language motivation and foreign language anxiety were compared and contrasted with the findings gained from the quantitative data of this study.