Neylî Dîvânı'nın tahlîli
The analysis of Divan of Neyli
  1. Tez No: 593500
  2. Yazar: RAMAZAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bilindiği gibi, Türk Edebiyatı birçok döneme ayrılır. Bu dönemlerin içinde en geniş ve en kapsamlı yere sahip olan dönem, dîvân edebiyatıdır demek mümkün. Dîvân edebiyatı da kendi içerisinde farklı zamanlara ayrılarak belli dönemlere bölünmüştür. Bu dönemler içerisinde XVIII. yy. dîvân edebiyatı'nın son merhalesini oluşturmaktadır diyebiliriz. XVIII. yüzyılda birçok şair yetişmiştir. Bunlardan biri de Mirzâ-zâde Ahmed Neylî 'dir. Çalışmamızda; Mirzâ-zâde Ahmed Neylî 'nin hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgiler sunulmuştur. Ayrıca Neylî'nin dili, edebî yönü, şiirlerine yansıyan duygu ve düşüncelerini belirten nazımlardan örnekler sunulmuştur. Bunun yanı sıra Neylî'nin Dîvânı; Dîn-Tasavvuf, Cemiyet, İnsan ve Tabiat şeklinde incelenmiş ve tahlîl edilmiştir. Her bölüm de kendi içerisinde farklı bazı bölümlere ayrılmış, dîvân şiirine uygun gereken bilgi ve yorumlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish literature is divided into many periods, as known. It is possible to say that the widest and most extensive one among these periods is the literature of Divan. Divan literature is alsodivided into different periods. Among these periods, XVIII century constitutes the last stage of divan literature. In this century, many poets emerged, one of whom is Mirzâ-zâde Ahmed Neylî. In this study, Mirzâ-zâde Ahmed Neylî's life, literary personality, and information about his works were presented. In addition, the examples of verses expressing Neylî's style, literary aspect, feelings and thoughts reflected in his poems were presented. Divan of Neylî was also examined and analysed based on themes of Religion-Sufism-Society, and Human and Nature. Each section was divided into different sections within itself, and the necessary information and comments were given in accordance with Divan poetry.