Transitionless drive in open quantum systems andfor a squeezing Hamiltonian
Quantum açık sistemlerde geçisiz zorlama ve sıkıştırılmış Hamiltonyen için geçissiz zorlama
- Tez No: 593528
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ESAT MÜSTECAPLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Transtionless Drive yani geçissiz zorlama veya geçissiz sürme olarak adlandırabilcegimiz, popüler bir arastırma konusudur. Adyabatik kısa yol veya üstün adyabatik süreç olarak da bilinir. Yöntem daha önce Berry evresi ile tanınan fizikçi M.V. Berry tarafından gelistirilmistir [Berry, 2009]. Yöntem esevresizlige çözüm olarak gösterildiginden [Paul and Sarma, 2016] ve kuantum motor çevrimlerinde bir takım avantajlar sagladıgı için [Abah and Lutz, 2018, Çakmak and Müstecaplloˇglu, 2019] yaygın olarak çalısılmaktadır. Çalısmada ilk olarak sıkıstırılmıs harmonik salınıcı için zorlama terimini bulduk. Daha sonrasında da adyabatik kısa yolları açık kuantum sistemlere farklı yaklasımlar ile uygulamaya çalıstık. Yöntemlerimizi gelistirmeden önce açık kuantum sistemleri için adyabatik süreç, adyabatik kısa yollar ve geometrik evre ile ilgili literatür taraması yaptık. Sıkıstırılmıs gürültüdeki sistemimizin evrilmesi için ITO kuantum stokastik diferansiyel denklemler kullandık [Scully Marlan O., , Gardiner and Zoller, 2004]. 2 seviyeli atomun dinamiklerini hem x'de sıkısmıs hem de y'de sıkıstılıkmıs olarak inceledik. x'de sıkıstılımıs durum için sistem kritik sönümlü davranırken y'de sönümlenen salıngaç gibi davrandı ve popülasyonların korundugunu gördük. Aynı incelemeyi kuantum harmonik salınıcı için yapıtgımıza sistemi sürerek gürültünün etkilerinin önlenebildigini gösterdik. Atmamızı Abah'ın çalısmasında tercih ettigi atma olarak aldık [Abah and Lutz, 2018].Iç enerjisi korunan sistem dinamikleri ile hem kuantum harmonik salınıcı hem 2 seviyeli atom için Lindblad denklemlerini hesapladık [Ou et al., 2017].
Özet (Çeviri)
Transitionless drive (Namely Short-cut to Adiabaticity (a.k.a STA) or Superadiabatic process) is a popular research area. The method has been developed by M.V. Berry who is known for Berry phase [Berry, 2009]. This method is widely studied since it could be a solution to decoherence problem [Paul and Sarma, 2016] and have certain advantages on Quantum Engines [Abah and Lutz, 2018] [Çakmak and Müstecaplloˇglu, 2019]. We have calculated driving Hamiltonian for Squeezed states. We will try to apply STA on open systems with different approaches. Beforehand discussing our approaches we had done a review on adiabatic approximation, STA and geometrical phases in open quantum systems literature. We have used ITO QSDE to evolve our systems in a Squeezed white noise [Scully Marlan O., , Gardiner and Zoller, 2004]. We have investigated the dynamics of Two level atom coupled x-squeezed bath and y-squeezed bath. We have driven our system with constant phase [Muga et al., 2009]. For X-squeezed case system is critically damped. For y-squeezing system behaves like a damped oscillator and population is not changing.We also investigated the quantum harmonic oscillator. In this case driving was able to successfully overcome the white noise. We chose the pulse as Abah etc. all did [Abah and Lutz, 2018]. Lastly we derived the Linblad equations for Harmonic oscillator and two level atom in a energy conserved time dependent subsystem dynamics [Ou et al., 2017].