Yatırım projeleri izin süreçlerinin bulanık pert yöntemi ve paralel kanguru algoritması ile çizelgelenmesi
Investment projects permits processes scheduling by fuzzy pert method and parallel kangaroo algorithm
  1. Tez No: 593529
  2. Yazar: TUĞÇE APA YAĞDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yatırımcı firmaların yeni yatırımlarında veya mevcut yatırımlarına ilave olarak kapasite artışlarında ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından gerekli izinlerin alınması işlemleri için bir süreç ilerlemektedir. Gerekli olan bu süreçler tamamlanmadan firma yatırıma başlayamamaktadır. Söz konusu projelerin planlamasında ki öngörülen süreler çoğu zaman proje uygulamaya geçtiğinde çeşitli nedenler ile değişiklik gösterir. Bu sadece izin alma süreçleri için görevlendirilen personel kaynaklı olmaz. Kamu kurumlarının bürokratik işleyişi, resmi tatillerin hükümet tarafından birleştirilmesi, kamu kurumunda çalışan personelin aldığı izinler belirsiz iş sürelerinin oluşmasını sağlar. Dolayısı ile izin alma süreçlerinde zaman belirsizliği nedeniyle kesin çözüm veren yöntemlerin kullanılması hem gerçekçilik açısından hem de hesaplanması için gerekli süre açısından uygun olmamaktadır. Bu tez çalışmasında izin süreçleri yönetiminde belirsizliğin ancak bulanık proje çizelgeleme ile çözülebileceğinden hareketle, izin süreçlerine ilişkin faaliyet listesi oluşturulmuştur. Çalışma ile metasezgisel tabanlı optimizasyon algoritması olan paralel kanguru algoritmasının bulanık veriler ile kullanımının mı yoksa bulanık olasılık dağılımları ve bulanık mantığı birleştirerek oluşan bulanık PERT algoritmasının kullanımının mı optimuma en yakın çözüm elde edileceğini öğrenmek amaçlanmıştır Bu kıyaslamanın yapılabilmesi için C# programı ile, karşılaştırma yapılabilmesine olanak sağlamak amacıyla ortak oluşturulan veri tabanı üzerinden kod ile çalışılarak iki ayrı program oluşturulmuştur. Söz konusu faaliyet listesinde öncelik ilişkileri, kaynak durumları belirlenmiş ve öncül ardıl ilişkilerine göre veriler programın kullanacağı şekilde veri tabanına ve programa aktarılmıştır. Paralel kanguru algoritması ile kaynak dengeleme işlemi yapılmasına rağmen bulanık pert yönteminin sonucunun proje özelinde toplam tamamlanma süresinin minimize edilmesi açısından daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the new investments of the investor firms or in the capacity increases in addition to the existing investments, a process is in progress for obtaining the necessary permits from the relevant public institutions and organizations. This investor firms cannot start investment without completing these necessary processes. Foreseen times in the planning of such projects often vary for various reasons when the project is implemented. This is not solely due to staff assigned to the process of obtaining permits. The bureaucratic functioning of public institutions, the unification of public holidays by the government, and the permits obtained by the personnel working in the public institution ensure the indefinite working periods. Therefore, both in terms of realism and in terms of the time required for calculation. It is not appropriate to use the methods that give a definite solution due to the time uncertainty in obtaining permission processes. In this thesis, since the uncertainty in the management of leave processes can only be solved by fuzzy project scheduling, the activity list related to the leave processes has been created. The aim of this study is to find out whether the use of parallel kangaroo algorithm with fuzzy data or using fuzzy PERT algorithm by combining fuzzy probability distributions and fuzzy logic is the closest solution to the optimum. Making this comparison with C# program, two separate programs were created by working with the code over the common database which is enable for comparison. Priority relations in the list of activities in question, resource states were determined and the data were transferred to the database and the program in the manner that the program would use the datas according to the predecessor and successor relationships of the activities. It is concluded that the result of the fuzzy pert method is more appropriate in terms of minimizing the total completion time in the project, although the source balancing process is performed with parallel kangaroo algorithm.