Karadeniz bölgesi Araneıdae (Araneae) familyası üzerine sistematik çalışmalar
Studies on the systemati̇cof family Araneidae (Araneae) of Black Sea Region
- Tez No: 593556
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 2007-2009 yılları arasında, TUBİTAK 1001-107T017 nolu proje kapsamında Karadeniz bölgesinin farklı lokalitelerinden toplanan Araneidae familyası türlerineait örnekler incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda 17 tür tespit edilmiştir. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış, sistematik karakterler içeren dorsal görünümlerinin fotoğrafları, sinonimleri Dünya ve Türkiye yayılışları verilmiştir. Habitatları ile ilgili kısa bilgiler sunulmuştur. Ayrıca, erkek çiftleşme organı olan palpal organ ile birlikte dişi dış genital organa ait epijin incelenmiş, tanımları yapılarak resimleri verilmiştir. Anahtar karakterleri taşıyan morfolojik yapıyla birlikte erkek çiftleşme organı ve dişi dış genital organ karakterlerinin tür ve üst kategorilerdeki taksonomik durumları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, samples belonging to Araneidae family species are collected from different localities of Black Sea region in the scope of TUBITAK Project 1001-107T017 between 2007-2009 were examined. As a result of this investigation, 17 species were identified. The genus separation key containing these species is provided. Examples of defined morphology in detail, including photographs of the dorsal view of the systematic characters, synonyms are given for spreading the world and Turkey. Brief information about habitats is presented. In addition, epigynum belonging to the female external genital organ together with the malemating organ, palpal organ, were examined and their descriptions and pictures were given. Morphological structure carrying key characters, malemating organ and female external genital organ characters in the species and taxonomic status of the upper categories are revealed.