In, Al, Ga, Sn ve Sb katkılı ZnO ince film özelliklerinin incelenmesi
Investigation of properties of In, Al, Ga, Sn and Sb doped ZnO thin films
- Tez No: 593602
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA TÜLAY SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışmasının amacı farklı cins katkı atomlarının ZnO ince filmin elektriksel, optiksel ve yapısal özellikleri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bunu gerçekleştirmek için %3 oranında In, Ga, Al, Sn ve Sb katkılı ince filmler cam alt tabakalar üzerinde sol-gel yöntemi ile büyütülmüştür. İnce filmlerin yasak enerji bant aralıkları geçirgenlik spektrumları yardımıyla belirlenmiştir. Sb ve In katkısının yasak enerji bant aralığını daralttığı, Al, Ga ve Sn katkısının yasak enerji bant aralığını genişlettiği belirlenmiştir. Ayrıca filmlerin Wemple-DiDomenico parametreleri bulunmuştur. İnce filmlerin aktivasyon enerjileri ve iletkenlikleri iki nokta yöntemiyle I-V-T ölçümlerinden bulunmuştur. Kalay katkılı ince filmin iletkenliğinin Al, Ga ve In katkılanan ince filmlerinkinden daha küçük olduğu bulunmuştur. İnce filmlerin yapısal özellikleri XRD spektrumları yardımıyla incelenmiştir. XRD spektrumları ile filmlerin hekzagonal wurtzite yapıda büyüdüklerini katkı atomlarının yapıyı değiştirmediği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of different types of additive atoms on the electrical, optical and structural properties of ZnO thin film. To achieve this, thin films with 3% In, Ga, Al, Sn and Sb doped were grown on glass substrates by sol-gel method. Forbidden energy band intervals of thin films were determined with the help of permeability spectra. It has been determined that the contribution of Sb and In narrows the forbidden energy bandgap and the contribution of Al, Ga and Sn broadens the forbidden energy bandgap. Wemple-DiDomenico parameters of the films were also found. Activation energies and conductivity of thin films were determined by two-point I-V-T measurements. It was found that the conductivity of tin doped thin film was smaller than that of Al, Ga and In doped thin films. The structural properties of thin films were examined with XRD spectra. It was found that film swith XRD spectra grew in hexagonal wurtzite structure and that the additive atoms did not change the structure.