Impact of human resource management practices on the innovation and creativeness in Erbil-Iraq
Erbil'de endüstriyel fabrikalarda bulunan insan kaynakları yönetim uygulamalarının yenilikleri ve yaratıcılığa etkisi
  1. Tez No: 593604
  2. Yazar: FALAH SAEED MAHMOOD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH OĞRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu bilimsel araştırma, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının beceri ve yaratıcılık ve yenilik üzerindeki etkisini göstermektedir.Bu çalışma, endüstriyel firmalarda insan kaynakları yönetiminin önemini göstermekte ve çalışanın yaratıcılığını ve yenilikçiliğini arttırmak için insan kaynakları yönetimi sürecinin rolünü ortaya koymaktadır.Bu hedeflere ulaşmak için, ankete yanıt vermek üzere beş şirket seçildi, araştırmaya katılan çalışan sayısı 130 olup, bu çalışanlardan veri toplandı ve analiz edildi. Bu bilgileri test etmek için SPSS v.25 programı kullanıldı. Bu çalışmada, insan kaynakları yönetim unsurlarının yaratıcılığı nasıl etkilediğini göstermeye çalışılmış ve insan kaynakları yönetiminin beceri üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu göstermeye çalışılmıştır.Genel olarak, bu çalışma güçlendirme, iş analizi, eğitim, tazminat ve istihdam olmak üzere beşeri insan kaynakları yönetimi uygulamalarına odaklanmıştır ve her faktör, değişkenleri azaltmak için yapılan birkaç soruyu, yapılan faktör analizini içermektedir.Ayrıca, bu çalışmada, güvenilirlik verilerin iyi bir tutarlılık ölçümü olduğunu gösterir ve korelasyon değişkenler arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ve değişkenler arasındaki bağlantının da iyi bir seviyede olduğunu göstmektedir. Regresyon analizi istatistiksel olarak, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının her bir yenilik, yaratıcılık, beceri ve benzerleri üzerinde yüksek ve önemli bir etkisinin olduğunu göstermiştir.Sonuç olarak, regresyon analizi tarafından kabul edilen Sağlık Risk Yönetimi Programı bileşenlerinin yaratıcılık ve beceri üzerindeki etkilerini desteklediği görülmektedir. Anahtar Kelimeler : İnsan Kaynakları Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Amaç, Yaratıcılık, Yenilikler, Tazminat, Güçlendirme ve Beceri. Sayfası Adedi : 82 Tez Danışmanı : Dr. Öğrt.Ü.Abdullah Oğrak
Özet (Çeviri)
This scientific research illustrates the effect of the human resource management practices on the creativeness and innovation with the medium variable which is skill this study shows the importance of human resource management in the industrial firms also emerges the roles of the human resource management process to increase the employee's creativeness and innovation. To attain this aims, five companies have been selected to respond the questionnaire the total population of the research is 130 employees, then collect the data from the employees and analysis it, to test this information the SPSS program v.25 has been used, In this study try to show how human resource management elements impact on innovation also how it impacts on creativeness and show how the human resource management effect on the skill. Generally, this study concentrates on five important factors of the human resource management practices which are, empowerment, job analysis, training, compensation, and employment, and each factor comprise of a couple of questions so, to reduce the variables, factor analysis done. Also, in this study, the reliability shows there is a good consistency measurement of the data, and the correlation shows that there is a positive and significant relationship between variables also, it illustrates that there is a good level of the link between variables. Finally, the regression analysis statistically pointed there is a impact of human resource management practices on each of innovation, creativeness, and skill so, the conclusion agrees with the components of HRMP which accepted by regression analysis and their effect on innovation, creativeness, and skill. Key Words : Compensation, creativeness, Empowerment Human resource management, Human Resource Management Objective, innovations ,and skill. Quantity of Page : 82 Supervisor : Dr. Öğrt.Ü.Abdullah Oğrak