Kişisel değerlerin yeşil tüketim değerlerine ve yeşil ürün satın alımından beklenen faydalara etkileri
The effects of personal values on expected benefits from green product purchase and green consumpti̇on values
  1. Tez No: 593605
  2. Yazar: ORHAN AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERCİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişisel değerlerin, yeşil ürün satın alımından beklenen faydalara ve yeşil tüketim değerlerine etkilerini konularının incelemektir. Kişisel değerler, insanların davranış ve seçimlerini etkileyen, yaşam süresince kültür, çevre ve birçok unsurdan etkilenerek oluşan değerleri ifade eder. Yeşil ürün, daha az çevresel hasara neden, olan daha az kaynak tüketen ve geri dönüştürülebilen ürünleri içerir. Yeşil ürün kullanan tüketiciler bu ürünlerin kullanımından sembolik, rasyonel, işlevsel, deneyimsel ve hedonik faydalar beklerler. Sembolik fayda; tüketiciyi temsil etme özelliğini, rasyonel fayda; akılcı seçimler yapma özelliğini, işlevsel fayda, ürünlerin teknik ve kullanım özelliğini, deneyimsel fayda; tecrübe ve bilgi özelliğini, hedonik fayda ise haz ve heyecan özelliğini ifade eder. Araştırmanın örneklem grubu Ankara İli'nde farklı demografik özelliklere sahip 197'si bayan, 207'si erkek olmak üzere toplam 404 kişidir. Araştırmanın modeli kişisel değerler, yeşil tüketim değerleri ve yeşil tüketim satın alımından beklenen fayda konularının ilişkileri çerçevesinde oluşturulmuş, araştırma 4 hipotezde ele alınmıştır. Anket katılımcılarının cevaplarına ait veriler bilgisayar ortamına aktarılmış, SPSS programında analiz edilmiştir. Veriler yapısal eşitlik modeli yöntemiyle analiz edilmiş, ele alınan 4 hipotez kabul edilmiş, kişisel değerlerin yeşil ürün satın alımından beklenen faydalara ve yeşil tüketim değerlerine etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of personal values on the expected benefits of green product purchase and green consumption values. Personal values express values that are influenced by culture, environment and many other factors throughout life, affecting people's behavior and choices. The green product includes less resource consuming and recyclable products that cause less environmental damage. Consumers using green products expect symbolic, rational, functional, experiential and hedonic benefits from the use of these products. Symbolic benefit; the ability to represent the consumer, rational benefit; ability to make rational choices, functional benefit, technical and use of products, experiential benefit; experience and knowledge, and hedonic benefit means pleasure and excitement. The sample group of the study consisted of 404 persons, 197 female and 207 male, with different demographic characteristics in Ankara. The model of the research was formed within the framework of the relationships between personal values, green consumption values and the expected benefits from the purchase of green consumption. The data of the answers of the survey participants were transferred to computer and analyzed in SPSS program. The data were analyzed with the structural equation modeling method, 4 hypotheses were considered and it was seen that the personal values had an effect on the expected benefits of green product purchase and green consumption values.