Kubbealtı Akademi mecmuası'nın sistematik tahlili
The systematic analysis of Kubbealtı Akademi journal
  1. Tez No: 593633
  2. Yazar: GÖKHAN TÖMÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
1972 yılında yayın hayatına başlayan Kubbealtı Akademi Mecmuası edebiyat, sanat ve tarihe ilgi duyanlara hitap edebilecek bir yayın organı olarak karşımıza çıkmaktadır. Televizyon, internet vb. iletişim araçlarının ülkemizde henüz geliştiği ve kullanım alanının genişlemeye başladığı bir dönemde, neslin milli duygulara sahip olarak yetişmesi; sanat, ilim ve fikirde Türk kültüründen beslenmesi gibi amaçlara hizmet eden bir dergi olduğu görülür. Geniş ve köklü bir yazar kadrosuna sahip olan dergi, okuyucuya sunduğu mülakat, sohbet, deneme, makale, anı, şiir vb. örneklerle Türk edebiyatının gelişimine katkı sunmaktadır. Bu yönüyle Türk edebiyatı araştırmacıları için de bir başvuru kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
Kubbealtı Akademi Journal, which started its publication life in 1972, is a type of literature that can appeal to those interested in literature, art and history. It is seen that it is a journal that serves the aims of upbringing the generation with national emotions and feeding it with Turkish culture in art, science and ideas at a time when the means of communication tools like television, internet and so on have developed in our country and the field of their use has started to expand. The journal, which has a wide and well-established staff of writers, contributes to the development of Turkish Literature with its examples of interviews, conversations, essays, articles, memoirs, poems and so on. In this respect, it is also a reference for Turkish Literature researchers.