Normal dayanımlı betonların kalitesinin istatiksel olarak incelenmesi ve yeni bir malzeme katsayısının önerilmesi
Investigation of the effects of pyrolytic products made from used tires on the properties of rubber blends
  1. Tez No: 593636
  2. Yazar: YASİN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KÜRŞAT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde üretilen normal dayanımlı betonların kalitesi hakkında fikir edinilmesi ve beton için yeni bir malzeme katsayısı bulunması amaçlanmıştır. Betonun kalitesini belirleyen en önemli özellik betonun basınç dayanımıdır. Bu nedenle 2014, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında üretilen C20, C25, C30, C35 beton sınıflarına ait 7 ve 28 günlük basınç dayanım sonuçları incelenmiştir. Çalışmada kullanılan veriler Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illerinde bulunan beton laboratuvarlarından temin edilmiştir. Her bir binaya ait basınç dayanım sonuçları kullanılarak ortalama değerler, standart sapmalar ve değişkenlik katsayıları hesaplanmıştır. C20 beton sınıfından 17463 numune, C25 beton sınıfından 8287 numune, C30 beton sınıfından 8501 numune, C35 beton sınıfından 1442 numune olmak üzere toplam 35693 numune incelenerek SPSS 22 programı yardımıyla analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde hazır beton sektörünün istenilen düzeyde beton üretebildiğini göstermektedir. Çıkan sonuçlara göre belirsizlik analizi yapılarak normal dayanımlı beton için yeni malzeme katsayısı 1.40 olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to get an idea about the quality of the concrete produced in our country and to find a new material coefficient factor for the concrete The most important feature that determines the quality of concrete is the compressive strength of concrete. For this reason, 7 and 28 days compressive strength results of concrete belonging to C20, C25, C30, C35 produced in 2014, 2015, 2016, 2017 and 2018 are examined. The data used in the study are obtained from concrete laboratories in Konya, Karaman, Niğde and Aksaray provinces. Mean values, standard deviations and coefficients of variation are calculated using the compressive strength results of each building. A total of 35693 samples, including 17463 samples from C20 concrete class, 8287 samples from C25 concrete class, 8501 samples from C30 concrete class, 1442 samples from C35 concrete class, are examined and analyzed with the help of SPSS 22 program. The data obtained shows that ready-mixed concrete sector can produce concrete at the desired level. In addition, uncertainty analysis are performed and the new material coefficient for normal strength concrete are proposed as 1.40.