Sosyal belediyecilik faaliyetleri: Çiftlikköy Belediyesi örneği
Social municipality activities: Çiftlikköy Municipal example
  1. Tez No: 593635
  2. Yazar: İSMAİL DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR BEKİR DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Küreselleşme, neoliberal politikaların etkinliği ve kentlerin yükselişine paralel olarak ön plana çıkan yerinden yönetim anlayışı, belediyelere sosyal politika rolleri yüklemektedir. Buna bağlı olarak günümüzde belediyeler temel kentsel hizmetlerin yanında sundukları sosyal yardım ve sosyal hizmetlerle sosyal adaletin sağlanması ve refahın yeniden dağıtımında aktif rol almaktadır. Belediyelerin üstlendiği bu yeni rol“sosyal belediyecilik”olarak adlandırılmaktadır. Türkiye'de 1970'li yıllarda tartışılmaya başlayan“sosyal belediyecilik”kavramı 2000'li yıllardan sonra çıkarılan yasalarla birlikte belediyelerin temel sorumluluk alanına dahil olmuştur. Ancak belediyelerin“sosyal belediyecilik”rolleri, kentin dinamikleri, yöneticilerin tutumu, halkın talepleri ve belediye olanaklarına bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada yerel yönetimlerin sosyal belediyecilik uygulamaları Çiftlikköy Belediyesi örneğinden hareketle ortaya konulmuştur. Çalışma Giriş ve Sonuç ve Öneriler başlıkları hariç üç bölüm içermektedir. Çalışmanın“Giriş”kısmında çalışmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve hipotezleri ele alınmıştır. Çalışmanın kavramsal ve kuramsal çerçevesi oluşturulduğu ilk bölümde, yerel yönetim, sosyal politika, sosyal belediyecilik, sosyal yardım ve sosyal hizmet kavramları tartışılmış; yerel yönetimlerin sosyal politikadaki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de sosyal belediyeciliğin durumu tartışılmıştır. Bu başlıkta Türkiye'de yerel yönetimin tarihsel gelişim süreci ve sosyal belediyeciliğin yasal çerçevesi tartışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise araştırmanın bulgu ve yorumlarına yer verilmiştir. Çalışmada Belge incelemesi ve var olan istatistiklerden yararlanma metoduna başvurulmuştur. Araştırma kapsamında belediyenin resmî sitesi, faaliyet raporları, proje raporları ve dergileri incelenmiştir. Araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır: Çiftlikköy Belediyesi'nin sosyal yardım uygulamaları ayni yardımlarla sınırlıdır. Sosyal hizmet uygulamaları, halkın tamamına hitap eden, sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlere yoğunlaşmaktadır. Dezavantajlı grupların korunmasına yönelik sosyal hizmet uygulamaları ise yetersizdir.
Özet (Çeviri)
Globalization, the effectiveness of neoliberal policies, and the decentralization approach, which has come to the fore in parallel with the rise of cities, impose social policy roles on municipalities. Accordingly, municipalities nowadays have an active role in providing social justice and social peace and redistribution of welfare by providing social assistance and social services besides basic urban services. This new role assumed by municipalities is called“social municipality”. Social municipality in Turkey started to be discussed in the 1970s and has been included in the basic areas of social responsibility municipalities with municipal law enacted after the 2000s. However, the social municipality role of municipalities varies according to the dynamics of the city, the attitude of the managers, the demands of the people and the municipal facilities. In this study, the social municipality practices of local administrations were determined by the example Çiftlikköy Municipality. The study includes three chapters, except Introduction and Conclusion and Recommendations. In the introduction of the study, the subject, purpose, importance, method and hypotheses of the study are discussed. In the first part of the conceptual and theoretical framework of the study, the concepts of local government, social policy, social municipalities, social assistance and social services are discussed; the place of local governments in social policy is examined. In the second part,the situation of social municipality in Turkey has been discussed. The historical development process of local governments and legal framework of social municipality in Turkey was discussed in this topic. In the last part of the study, the findings and comments of the study are included. In this study, document analysis and utilization of existing statistics were used. Within the scope of the study, official site of the municipality, activity reports, project reports and magazines were examined. In the research, the following findings are reached: The social assistance practices of Çiftlikköy Municipality are limited with in-kind assistance. Social work practices focus on social, cultural and artistic activities that appeal to all people. Social service practices for the protection of disadvantaged groups are insufficient.