Şarap turistlerine yönelik bir inceleme: Portekiz ve Türkiye şarap rotaları karşılaştırması
An examination of wine tourists: Comparison of the wine routes in Portugal and Turkey
  1. Tez No: 593732
  2. Yazar: SEDA OYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şarap turizmi hem şarap hem de turizm endüstrisinde giderek daha önemli bir sektör olarak ortaya çıkmaktadır. Turistler daha otantik deneyimler ararken, şarap üreten ülkelere seyahat etmek ve şarap bölgelerini ziyaret etmek daha yaygın hale gelmektedir. Ek olarak, şarap turizmi kültürel, miras ve gastronomi turizmi gibi diğer turizm çeşitlerini içerebildiği için, şarap meraklıları veya şarap uzmanlarından çok daha fazlasını ve çok sayıda ziyaretçiyi çekmektedir. Dolayısıyla araştırmanın amacı, şarap turizmine katılan yerli ve yabancı şarap turistlerinin genel memnuniyet düzeylerini belirlemektir. Mevcut çalışmada anketler, araştırmacı tarafından Kasım 2016- Mayıs 2017 tarihinde Portekiz'de, Temmuz 2017 tarihinde Türkiye'de uygulanmış olup, toplamda elde edilen 322 anketin tamamı değerlendirmeye alınmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler, kodlanarak istatistik paket programına (SPSS) aktarılmış ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde aritmetik ortalama ve standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Bunların yanı sıra, t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi tekniklerinden de yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; şarap turistlerinin genel olarak orta yaş ve üzeri, eğitim seviyesi ve geliri yüksek bireyler, aynı zamanda şarap turistlerinin başka şarap rotaları için istekli ve meraklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wine tourism is emerging as an increasingly important sector in both the wine and tourism industry. While tourists are looking for more authentic experiences, it is becoming more common to travel to wine producing countries and visit wine regions. In addition, since wine tourism can include other types of tourism, such as cultural, heritage and gastronomic tourism, it attracts many visitors and many more than wine enthusiasts or wine experts. Therefore, the aim of the study is to determine the general satisfaction levels of domestic and foreign wine tourists participating in wine tourism. In the present study, the questionnaires were applied by the researcher between November 2016- May 2017 in Portugal, is applied in Turkey in July 2017, all of which has been obtained in a total of 322 questionnaires evaluation. The data obtained through the survey were coded and transferred to the statistical package program (SPSS) and analyzed. Descriptive statistics such as arithmetic mean and standard deviation were used in the analysis of the data. In addition, t-test and One-Way ANOVA techniques were used. According to the findings; it is concluded that wine tourists are generally middle age and older, individuals with high educational level and income, and wine tourists are eager and curious for other wine routes.