Di el-Kelîmatu'l-Qîsara Baba Tahirê Hemedanî da taybetmendên îrfanî
Baba Tahir Hemedanin el-Kelimatu'l-Kisar adlı eserinde irfanî özellikler
- Tez No: 593743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Baba Tahirê Hemedanî; İran Kürdistan'ında arifliğiyle bilinen bir Kürt şairidir. Büyük bir kavrayış gücüne sahip olan şairin şiirlerinde sezgisi güçlü düşünce yoğunluğu hemen kendisini hissettirir. Tarihte araştırmacılar ve yazarlar irfan konusunda Baba Tahir'i edebiyat dünyasında çoşkulu ve akışkan olarak tanımlıyor. Doğum tarihiyle ilgili her hangi yazılı bir bilgiye ulaşamadık. Nasıl ki gerçek ismi tam olarak bilinmiyorsa, bazı kaynaklarda belirtilenlere göre 390-391 yılları arasında kendisine bir yakıştırma, sıfat ya da günümüz deyimiyle soyadı olarak Uryanî'yi seçiyor Baba Tahir. Artık o, Baba Tahirê Uryanî olarak tanınacaktı. Baba Tahir şiir divanın dışında özlü sözler anlamına gelen 'Kelîmat El-Qîsar-Peyvên Kurt' adıyla yazdığı bir risale günümüze kadar geldi. Bildiride birçok irfan sembolü kullanmış bir bilgindir aynı zamanda. Biz ona güzelleme yapmıyoruz. Biz, bu ilim ve irfan insanını Araştırmanın üçüncü bölümünde enine boyuna ele alarak yorumlamaya çalıştık. Bu arada irfana dair bölümde onun kullandığı tasavvufî terimleri irfan kültürüne göre yorumlamaya çalıştık. Burada ortaya çıkan en önemli şey Baba Tahirê Uryanî bilinen arifane bir şairin yaklaşımıdır. O, oluşturduğu kişilik özellikleriyle irfani bir şahsiyet olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Baba Tahir, İrfan, Sofilik, Din Sayfa Sayısı : 85 Tez Danışmanı : Doç. Dr. Öğretim Üyesi Nesim SÖNMEZ
Özet (Çeviri)
Baba Taher Al-Hamadani, who is one famous and well-known Kurdish poet in Iran. Much of this poem was about conceptional, Mental and Knowledge. through out many years the invertigators and writers in the knowledge field called him the (trainer of literature's world) . so about the time of coming and his enter into the world of literature, there is nothing, none book or writing in our indicate that his coning into world of litretarue scientifically and correctly. so even his full name wasn't complete and unknown and this found like this in books baba taher was born in (390-391) . He choosed his famous name (Al-Uryani) as a nickname, Exeep his colleetion of poems. He has a Book in name (Kalimat Al-qisar), and in this book he used symbols and wishes in knowledge. we look for in the third part in this investigation and we search on it a explication in detail and carefully. we tried to investigate it's terms in knowledges a ccording to the measure and evaluation in the index of the knowledge. That we attraention in the explication that was baba taher Al-hamadani aknowledge woll-known poet and disclosed it's poem perterties in the field of conceptional knowledge…. Key Words : Baba Taher, Irfan, Sufis, Religion, Quantity of Page : 85 Supervisor : Doç. Dr. Öğretim Üyesi Nesim SÖNMEZ