Makroekonomik şoklar, dalgalanmalar ve sermaye kontrolleri: Bir dinamik stokastik genel denge modeli
Macroeconomic shocks, fluctuations, and capital controls: A dynamic stochastic general equilibrium model
- Tez No: 593744
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT LENGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezin iki temel amacı bulunmaktadır. İlki Türkiye ekonomisinde dünya faiz oranları ile iş çevrimleri arasındaki ilişkiyi niceliksel ve teorik olarak incelemektedir. Özellikle dünya faiz oranında meydana gelen şokların makroekonomik volatiliteye olan katkısı araştırılmaktadır. Bu çerçevede ilk bölümde Türkiye ekonomisindeki iş çevrimleri hakkında bir takım stilize olgular elde edilmiştir. Bu stilize olgular gelişen ve gelişmiş ülkelerle karşılaştırma olarak incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye ekonomisi için bu stilize olgularla uyumlu bir Dinamik Stokastik Genel Denge (DSGD) modeli tasarlanmıştır. Modelin yapısal parametreleri ve şok süreci parametreleri 2000:1-2018:4 Türkiye ekonomisi için Bayezyen yöntemle tahminlenmiştir. Bulgular dünya faiz oranı şoklarının makroekonomik değişkenlerin volatilitesi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Tezin ikinci amacı ise dış şokların yarattığı oynaklıktan korunmak için uygulanabilecek sermaye kontrollerinin etkinliğini araştırmaktadır. Bulgular, sermaye kontrollerinin, dış faiz oranı şoklarından kaynaklanan ekonomik dalgalanmaların etkisini azaltmada ve makroekonomik değişkenlerin varyansını azaltmada oldukça etkin olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis has two main objectives. The first is to examine the relationship between world interest rates and business cycles quantitatively and theoretically for the Turkish economy. Particularly, the contribution of the world interest rate shocks to macroeconomic volatility is being investigated. In this context, in the first chapter, a set of stylized facts about Turkish economy business cycles has been obtained. In the second part, a Dynamic Stochastic General Equilibrium (DSGE) model compatible with these stylized facts has been designed. The structural and shock process parameters of the model were estimated by Bayesian Maximum Likelihood methodology for Turkish economy between 2000:1-2018:4. Findings indicate that the world interest rate shocks have a significant effect on the volatility of macroeconomic variables. Secondly, based on these findings, in the third chapter of the thesis, the effectiveness of capital controls that can be applied to prevent excessive volatility has investigated. The findings show that capital controls are very effective in dampening economic fluctuations and reducing the variance of macroeconomic variables.