Investigation of tensile plastic instability and necking forAL2024T3 aluminum and S235JR steel alloys
AL2024T3 alüminyum ve S235JR çelik alaşımlarında gerilmeplastik kararsızlığı ve boyun verme incelemesi
- Tez No: 593758
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Gerilme plastik kararsızlığı bir ürünün kullanım ömrü veya test edilmesi sırasında belirli bir bölgesinde büyük miktarlarda şekil değişimi meydana gelmesi sonucu oluşan deformasyon modu olarak tanımlanır. Malzemelerin gerilme plastik kararsızlığını ve boyun verme davranışını tahmin etmek için önerilen yöntemleri değerlendirmek üzere çeşitli çalışmalar yayınlanmıştır. Çeşitli numuneleri kıyaslamak için araştırmalar yapılmış olmasına rağmen, bu çalışmaların bir çoğu farklı numune malzemeleri, geometrileri ve test yöntemleri hakkında karşılaştırmalı sonuçları kapsamamaktadır. Bu çalışmanın amacı deneysel ve sayısal olarak gerilme plastik kararsızlığı ve boyun verme tahmin yöntemlerini incelemektir. İki klasik yöntem olarak, tek eksenli çekme testi ve derin çekme işlemi literatürde yaygınca yer almaları sebebiyle seçilmişlerdir. Al2024T3 ve S235JR numuneleri değişik malzeme özellikleri arasındaki farkları gözlemlemek için çeşitli çekme testlerine tabi tutulmuşlardır. Her iki malzeme silindirik ve sac çekme testi numunelerini üretmek için kullanılmıştır. Hem silindirik hem de sac numunelerin düz, konik ve çentikli formları test edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Al2024T3 malzeme numuneleri çekme testi sonuçlarının uygulanabilirliğini gözden geçirmek için silindirik, yarı küresel ve kare kesitli derin çekme işlemlerinde kullanılmıştır. Gerilme plastik kararsızlığı ve boyun verme tahmin yöntemlerinin verimi, doğruluğu ve etkinlikleri sonlu elemanlar analiz sonuçları kullanılarak tartışılmıştır. Yöntemlerin herhangi bir plastik şekillendirme analizinde uygulanabilecek şekilde genellenmesi bu tezin bir başka odak noktasıdır.
Özet (Çeviri)
Tensile plastic instability phenomenon is defined as the mode of deformation so that large amounts of deformation is localized in a certain region of a component during product life or testing procedure. Several studies have been published to assess the methods proposed to predict tensile plastic instability and necking behavior of materials. Although research has been done by using various specimens, comparative results on different specimen materials and geometries as well as different test methods have not been covered in most of these studies. The purpose of this work is to investigate tensile plastic instability and necking prediction methods both experimentally and numerically. Two classical procedures have been selected: Uniaxial tensile test and deep drawing process, since they are still among the most common applications in the literature. To observe different material characteristics, Al2024T3 and S235JR specimens underwent several tensile tests. Both materials were used to manufacture cylindrical and sheet tensile test specimens. Furthermore, straight, tapered and notched forms of both cylindrical and sheet specimens have been tested and the results are compared. Further, Al2024T3 material specimens are used in cylindrical cup, round bottom cup and square cup deep drawing processes to review the applicability of the tensile test results. The efficiency, precision and effectivity of tensile plastic instability and necking prediction methods have been discussed based on the finite element analysis results. The generalization of the methods so that they can be applied in any plastic deformation analysis is another focus point of this thesis.