Türkiye'de katılım bankacılığı
Participation banks in Turkey
  1. Tez No: 593757
  2. Yazar: SALİH BALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SİPAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bankacılık, çok eski bir geçmişe sahiptir. Ortaya çıkışındaki koşullar, koruma, saklama, tahsil etme, ticaret, arttırma ihtiyaçlarına bağlı olarak oluşmuştur. Ortaya çıkışındaki MÖ 3500 yılları kesin ve yeterli bir sistem üzerine alınmamış olması, kompleks bir banka sisteminin var olmayışından kaynaklansa bile bankacılığın temelinde yatan prensipler bu dönemde katlanarak gelişime uğramıştır. Katılım Bankacılığı, kısa dönemli bir tarihe sahip, İslami düsturları kendisine temel alan finans sistemidir. Ülkemiz içerisindeki kabul ediliş ve hızlı bir pansuman yaparak eksiklikleri gidermiş olması, tüm dünya ekonomisi açısından da temsili sayılacak bir durumdur. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak, bankacılık sistemi, katılım veya faizsiz bankacılığın gelişimi, tarihi ve sistemleri açıklanmış, Türkiye koşullarındaki büyüme oranları bankaların nezdinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking has a very old history. The conditions at which it emerged were based on the needs of protection, storage, collection, trade and increase. Even though the fact that 3500 years in its emergence was not taken on a precise and sufficient system, and the result of the absence of a complex bank system, the principles underlying banking have been exponentially developed in this period. Participation Banking is a financial system that has a short-term history and is based on Islamic principles. Acceptance of the shortcomings in our country by adopting a quick dressing is a condition to be considered in terms of the whole world economy. Considering all this, the banking system, participation or development of Islamic banking, its history and explained systems, growth rates in Turkey's conditions are described in the eyes of the bank.