Somali sağlık sigorta sistemi uygulaması: Almanya ve Güney Kore sağlık sigorta sistemleri bir karşılaştırma
Somalia health insurance system application: A comparison of Germany and South Korea health insurance systems
  1. Tez No: 593789
  2. Yazar: AHLAM HUSSEIN AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sigortacılık, İşletme, Health Care Management, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanlar ekonomik, kültürel ve sosyal haklardan önce yaşama ve sağlık hakkına sahiptir. Sağlık hakkı olmadan diğer haklara sahip olmak insanoğlu için önemini tamamen kaybetmektedir. Sağlık hakkı tanım olarak; bireylerin toplumdan ve devletten, gerektiği durumlarda tedavi ve hastalığın çıkış nedeninin ortadan kaldırılmasını talep edebilmesidir. Sağlık sigortaları da bu aşamada devreye girmektedir. Tüm dünya ülkelerinde sağlığın finansmanında benzer sorunlar yaşanmaktadır. Bu çalışmada Somali; şimdiye kadar yasal sağlık sigorta sistemi olmadığını bir ülke olarak dünyanın ilk sosyal sağlık sigortası uygulamasına sahip olan Alman sağlık sisteminin ve dünyanın en kisa zamanda ulusal sağlık sigorta sistemi uygulanması sahip olan Güney Kore sağlık sistemiyle karşılaştırma yaparak bu sorunlara karşı aldığı önlemler araştırılmış olup Somali için bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Having access to a proper healthcare is one of the basic human rights that was declared in 1948 Universal Declaration of Human Rights. It comes before economic, social and cultural rights. Other rights lose its importance when access healthcare isn't provided. Access to healthcare was defined in many ways one of which states that the public demandsthe community and the government to eliminate the cause of diseases and claim treatment along with health insurance when necessary such in plague or outbreak. In this study, we have put lights to the social health insurance where we suggested a social insurance modal that Somalia can implement, Somalia as a country that lacks social health insurance system, by comparing between German health insurance system which thought-out as the first in the world and South Korea heath insurance system that is the fastest to put into action.