Bazı sinek türlerinin çöp ve çeşitli dışkıları tüketme tercihlerinin belirlenmesi
Determination of consumption preferences of waste and various faeces of some fly species
  1. Tez No: 593788
  2. Yazar: MEHMET FAİK CEM TURAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışması, farklı hayvan dışkılarının ve ev çöpünün dönüştürülmesinde, çeşitli sinek larvalarının dışkıyı ve ev çöpünü tüketerek yararlı olup olmayacağının test edilmesi amacıyla yapılmıştır. Halen çiftlik hayvanları ve ev çöpünün dönüştürülmesi amacıyla bazı Diptera türleri etkili biçimde kullanılmaktadır. Ancak sinekle köpek dışkısı dönüştürme henüz denenmemiştir ve bu tez çalışmasının konusudur. Bu amaçla hazırlanan yemli tuzaklarla uygun mevsimde altı tür sinek, çalışmaya alınma sırasıyla Calliphora vicina (R-Desvoidy 1830), Lucilia sericata (Meigen, 1826), Musca domestica (L., 1758), Fannia canicularis (L., 1761), Sarcophaga argyrostoma (R-Desvoidy, 1830) ve Hermetia illucens (L., 1758), yemli tuzaklarla yakalanarak laboratuvarda üretilmiş, yumurtaları veya birinci instar larvaları köpek, tavuk, sığır, koyun dışkısı ve çöp üzerine bırakılmış, bu yemler larvalar beslenmeye başlamadan ve pupalanma sonrasında tartılarak farklar karşılaştırılmıştır. Bu sineklerden sırasıyla Hermetia illucens (Stratiomyidae: Diptera), Musca domestica (Muscidae: Diptera), Sarcophaga argyrostoma (Sarcophagidae: Diptera) ve Lucilia sericata (Calliphoridae: Diptera) bu biyoatıkları tüketmede farklı derecelerde başarılı olmuştur. Başta Hermetia illucens ve Musca domestica, çiftlik hayvanları, köpek dışkısı ve çöp dönüştürmede masrafsız, riski düşük, etkili ve verimli bir biyolojik atık kontrol aracı olarak kabul edilebilir. Bu tez bulgularının sahada geniş ölçekli uygulamaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis work is to test whether the various fly larvas are beneficial in the conversion of the stool of diverse animals and household waste through consommation. Some fly species are currently under use effectively in the converison of household waste and farm animals' manures. However, conversion of dog stool by using flies is not attempted so far and is the subject of this thesis. For this purpose, six fly species, in order of introduction into the work Calliphora vicina (R-Desvoidy 1830), Lucilia sericata (Meigen, 1826), Musca domestica (L., 1758), Fannia canicularis (L., 1761), Sarcophaga argyrostoma (R-Desvoidy, 1830) and Hermetia illucens (L., 1758), were captured during their convenient season by using bait traps and reared in the laboratory, their eggs or larvas were deposited on the clutches of dog, chicken, cattle and sheep stool or household waste, then these clutches were weighed before and after larval consumption and the differences were compared. Among those flies, Hermetia illucens (Stratiomyidae: Diptera), Musca domestica (Muscidae: Diptera), Sarcophaga argyrostoma (Sarcophagidae: Diptera), and Lucilia sericata (Calliphoridae: Diptera) respectively have been effective in various degrees in consuming the above mentioned biowastes. Especially Hermetia illucens and Musca domestica, may be considered as free of charge, low risk, effective and efficient control agents in conversion of the farm animals' manures, dog stool and household waste. Larger scale implementation of the findings of this thesis in the field is needed.