Sanal gerçeklik gözlüğü deneyiminin seyahat motivasyonuna ve satın alma davranışına etkisi
The effect of virtual reality glass experience on travel motivation and purchasing behavior
  1. Tez No: 593792
  2. Yazar: MERT UMUR ÖNGİDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM YAZICI YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde, seyahat motivasyonlarının oluşmasında gelişen teknoloji ile hayatımıza giren internet, sosyal medya, sanal gerçeklik gibi kavramlar önemli rol oynamaktadır. Özellikle internet kullanımının ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile turistler diledikleri bilgiye hızla ulaşabilmektedirler. 360° sanal gerçeklik teknolojileri ile desteklenmiş platformlar turistlerin gitmeden önce destinasyon hakkında daha fazla görsel bilgiye ulaşmalarını sağlamaktadır. Sanal gerçeklik, gerçek zamanlı olarak 3 boyutlu (3B) yazılımlar kullanılarak gerçekmiş hissini yaşatan ancak gerçekte var olmayan sanal bir ortamın oluşturulması ile oluşur. Bu araştırma ile,“tek boyutlu fotoğraf içeren geleneksel tanıtım yöntemleri turistin seyahat motivasyonu ve satın alma isteğini artırmakta ise, 360° sanal gerçeklik videosu izleyen turistin motivasyonunu ve satın alma isteği farklılaşır mı?”sorusuna cevap bulunması hedeflenmiştir. Bu çerçevede, araştırmanın amacı sanal gerçeklik ile desteklenen 360° videonun seyahat motivasyonunu ve satın alma davranışını etkileyip etkilemediği belirlenmiştir. Bu araştırmanın yöntemi gerçek deneysel desen olan ön test son test kontrol gruplu model olarak uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubuna gönüllü katılımcılar eşit ve rastgele atanmıştır. Seyahat motivasyonu, satın alma davranışını ve sanal gerçeklik algısını ölçmek amacı ile oluşturulan 45 ifadeli ölçek, katılımcılara bir hafta ara ile iki defa uygulanmıştır. Kontrol ve deney gruplarına ilk hafta herhangi bir bilgi verilmeden ilk anketler uygulanmıştır. İkinci hafta ise deney grubuna üç boyutlu sanal gerçeklik videosu izletilerek manipüle edilmiştir. Toplanan verilerin analizinde ilişkisiz örneklem t-testi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre 360° sanal gerçeklik videosu izleyen deney grubunda ön test ve son test sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Bu araştırma ile sanal gerçeklik deneyiminin turistin seyahat motivasyonu ve satın alma kararında etkili bir araç olabileceği anlaşılmıştır. Sonuç olarak, sanal gerçeklik uygulamaları kullanarak turizm pazarlaması ve tanıtımı daha etkili yapılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In today's world, concepts such as internet, social media and virtual reality play a significant role in the formation of travel motivations. Tourists can quickly access the information they desire, especially with the widespread use of internet and smart phones. Platforms that are supported by 360 ° virtual reality technologies, enable the tourists to access more visual information about destinations before their visits. Virtual reality is created with the formation of a virtual environment that enables the real feeling of real life by using 3D software in real time. The purpose of this research is to answer the question“If traditional promotional methods involving one-dimensional photography create a travel motivation and willingness to travel and to buy tourism packages, does it affect the motivation and willingness of the tourists who watches 360° virtual reality videos to buy?”. Within this context, the aim of the research is to determine whether the 360° video that is supported with the virtual reality affects the travel motivation or not. The method of this research was determined as pretest and posttest control group model which is the real experimental design. The voluntary participants were randomly and equally assigned to the experimental and control groups. The scale that is composed of 45 statements are applied to the participants twice with one-week interval. The first questionnaires were applied to the control and experiment groups in the first week without providing any information. In the second week, the experiment group was manipulated by being watched three-dimensional virtual reality videos. For the analysis of the collected data, unrelated samples t-test and independent sample t-test were used. The findings of the research demonstrated that pretest and posttest results were statistically meaningful in the experiment group with 360° virtual reality experience. It was comprehended that virtual reality can be an influential tool for tourist's travel motivation and buying decision. Finally, it was concluded that tourism marketing and promotions can be made more effectively thanks to the virtual reality applications.