Fusarium Oxysporum YP9B'nin tanısı karakterizasyonu ve antimikrobiyal özellikleri
Identification characterization and antimicrobial property of Fusarium Oxysporum YP9B
- Tez No: 593793
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ALPAY KARAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Kimya, Mikrobiyoloji, Biology, Chemistry, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Funguslar geniş bir biyoçeşitliliğe sahip olup uçucu metabolit, mikotoksin, nonribozomal peptitler, poliketidler, terpenler, diketopiperazinler ve alkoloid gibi çok sayıda sekonder bileşikleri üretirler. Fusarium cinsinde, bitki patojeni olan ve olmayan çok sayıda tür tanımlanmıştır. Projenin amacı Fusarium oxysporum YP9B izolatı tarafından üretilen metabolit/metabolitlerin ilaç hammadde potansiyellerinin belirlenmesidir. Bu amaçla en uygun kültür şartları belirlendikten sonra üretilen kültürün etil asetat ekstraktları antimikrobiyal (agar kuyucuk diffüzyon) ve antioksidan (CUPRAC, FRAP ve ABTS•+ Yöntemleriyle) aktiviteleri incelendi. Antimikrobiyal aktivitesi yüksek olan kültür filtratından elde edilen etil asetat ekstratları antimikrobiyal aktivite belirlenmesi için kullanıldı. En yüksek antimikrobiyal aktivite gram pozitif ve negatif bakterilere karşı gözlenirken, antifungal aktivite ise düşük düzeyde olduğu belirlendi. Ekstraksiyon için Fusarium oxysporum YP9B'nin büyütüldüğü besi yeri ortamının ve ekstrakte edilen çözücünün antimikrobiyal aktivitesi üzerine etki ettiği belirlendi. Ekstraksiyon süresinin, karbon ve azot kaynağının değiştirilmesinin ve inkübasyon süresinin ise herhangi bir etkisinin olmadığı gözlendi. Sonuç olarak Fusarium oxysporum YP9B'nin inkübasyon süresinin 7-10 gün PDA'da inkübe edildiğinde, katı ortamdan etil asetat ile ekstrakte edildiğinde ve yine aynı çözücü ile çözüldüğünde optimum antimikrobiyal etkinliğinin gözlendiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Fungi have a broad biodiversity, they produce many seconder compounds, such as volatile metabolites, mycotoxins, non-non-rodosomal peptides, polyketides, terpenes, dicetopiperazines and alkaloids. A variety of Fusarium genus with and without plant pathogen was identified. The goal of the thesis is to determine the pharmaceutical raw material targets by the Fusarium oxyspum YP9B isolate. Antimicrobial (agar well diffusion) and antioxidant (CUPRAC, FRAP and ABTS•+ methods) activities of the extracts obtained from YP9B were determined. Ethyl acetate extracts from culture filtrate with high antimicrobial activity were used to determine antimicrobial activity. While highest antimicrobial activity was observed against gram positive and negative bacteria, antifungal activity was determined as lowest. It was determined that the medium of the Fusarium oxysporum YP9B to be extracted and the extract solvent had an effect on the antimicrobial activity. It was observed that extraction time, changing carbon and nitrogen source and incubation time had no effect. Consequently, optimum antimicrobial activity was observed when Fusarium oxysporum YP9B incubated in PDA 7-10 days, extracted with ethyl acetate from solid medium and dissolved with same solvent.