İşyerinde dışlanma ve politik yetinin işyerinde kalma niyeti üzerindeki etkisi
The effects of workplace ostracism and political skill on intention to stay
- Tez No: 593814
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ATAMAN BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmada, işyerinde dışlanma ve politik yetinin işyerinde kalma niyetine etkisinin incelenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmanın ilk aşamasında araştırmaya söz konusu olan kavramların literatürde nasıl yer verildiği aktarılmış ve sonrasında da uygulanan anket çalışması sonuçları paylaşılmıştır. Araştırma özel sektörde faaliyet gösteren ve merkez ofisi İstanbul olan bir firmanın 211 beyaz yaka çalışanı üzerinde yapılan anket ile gerçekleştirilmiştir. Anketler elektronik ortamda toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''İşyerinde Dışlanma Ölçeği'', ''Politik Yeti Envanteri'' ve ''İşyerinde Kalma Niyeti Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde açımlayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik modeli, Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular neticesinde katılımcıların işyerinde dışlanma algıları arttıkça işyerinde kalma niyetlerinin azaldığı, buna karşılık politik yetileri arttıkça, işyerinde kalma niyetlerinin de artış gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of workplace ostracism and political skills on intention of workers to stay in organization and to analyse the relations between variables. In the first stage of the study, how the concepts in the research are included in the literature is presented and then the results of the survey are shared. The research was conducted with a questionnaire on 211 white collar employees of private sector company where the head office located in Istanbul. The questionnaires were collected electronically. In the research, ''The workplace ostracism scale“, ”Political skill scale“ and ”Intention to stay in workplace scale" were used. Exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, structural equation model and Pearson correlation analysis were used for data analysis. As a result of the findings, it was found that as the participants' perception of ostracism in the workplace increases, the intention to stay in organization decreases, whereas as political skills increase, the intention to stay in organization increases.