Kirmir Çayı su, sediment ve balık (Squalius pursakensis, capoeta baliki) örneklerinde bazı antropojenik kirleticilerin tespiti ve ekotoksikolojik etkilerinin araştırılması
Detection of some anthropogenic pollutants in water, sediment and selected fish (Squalius pursakensis, capoeta baliki) samples from kirmir creek and evaluation of the potential ecotoxicological effects
- Tez No: 593815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANİYE CEVHER ÖZEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Doktora tezi kapsamında Kirmir Çayı'nda belirlenen altı istasyondan alınan su, sediment ve balık (Capoeta baliki, Squalius pursakensis) örneklerinde; kalıcı organik kirletici (poliklorlu bifeniller-PCB, polibromludifenileterler-PBDE, organik klorlu pestisitler-OK) varlığı GC-MS cihazı kullanılarak araştırılmış ve kirleticilerin ekotoksikolojik etkileri, toplanan balık örneklerindeki histopatolojik değişiklikler, kondisyon faktörü, yaş-eşey durumu arasındaki ilişki yönünden değerlendirilmiştir. Su, sediment ve balık örneklerinden kalıntı analizi sonucunda elde edilen değerler toplam olarak incelendiğinde %78.14 oranında PAH, %17.67 oranında OK, %2.79 oranında PCB ve %1.40 oranında PBDE maddelerine rastlanılmıştır. Histopatolojik incelemeler sonucunda her iki balık türünde karaciğer, solungaç ve beyin dokularında hiperemi bulgusu, solungaçta sekonder lamellerde epitel hiperplazi, karaciğerde hidropik dejenerasyon, böbrekte tübüler dejenerasyon oluşumlarında rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this Ph.D. thesis, it was investigated that water, sediment and fish species (Capoeta baliki, Squalius pursakensis) samples taken from Kirmir Creek persistent organic pollutants by GC/MS and the relationship between histopathological changes in gill, brain, liver and kidney tissues of fish and condition factor, one of the growth factor fish, and age and sex, fish biological characteristics were investigated in terms of ecotoxicological point of view. The residue of water, sediment, and fish tissues analysis were found as a frequency for PAHs 78.14%, for OCs 17.67%, for PCBs 2.79% and for PBDEs 1.40%. Histopathological examination revealed hyperemia in liver, gill and brain tissues, epithelial hyperplasia in the secondary lamella of gill, hydropic degeneration in the liver and tubular degeneration in kidney tissue.