Kirmir Çayı (Ankara)'nda yaşayan leuciscus cephalus (l. 1758) (Tatlısu kefali)'un biyolojisi
  1. Tez No: 76142
  2. Yazar: NEBAHAT KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
KÎRMİR ÇAYI (ANKARA)'DA YAŞAYAN Leuciscus cephalus (L., 1758) (TATLISU KEFALİ)'UN BİYOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Nebahat KARADEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu çalışma Sakarya Nehri, Kİrmir Çayı (Ankara)'nda Mayıs 1996 - Nisan 1997 periyotları arasında yapılmıştır. Araştırma konusu olan Leuciscus cephalus (Tatlısu kefali)'nun eşey oranlan, yaş kompozisyonu, yaş-boy, yaş- ağırlık, boy-agırlık ilişkileri oransal boy ve oransal ağırlık artışları ile büyüme denklemi, kondüsyon faktörü, eşeysel olgunluğa erişme yaşlan, üreme dönemi ve yumurta verimi tespit edilmiştir. Araştırma periyodu boyunca yakalanan toplam 370 Leuciscus cephalus bireyinin I-V yaşlan arasında dağılım gösterdiği saptanmıştır. Büyümenin bu türde iyi bir düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Boy-ağırlık ilişki denklemi W = 0,000007586.L3,14 olarak hesap edilmiştir. Leuciscus cephalus'ım dişi bireylerinin III, erkeklerinin ise II-II1 yaşında cinsel olgunluğa eriştiği belirlenmiştir. Üremenin Nisan-Haziran aylan arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 401.01.06 Leuciscus cephalus, Üreme, Büyüme, Yaş, Boy, Ağırlık 65 Prof. Dr. Kemal SOLAK
Özet (Çeviri)
11 THE BIOLOGY OF THE Leuciscus cephalus (L., 1758) INHABITING KTRMIR STREAM (ANKARA) (M.Sc. Thesis) Nebahat KARADEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1998 ABSTRACT This study was conducted at the Kirmir Brook (Ankara), branch of the Sakarya Stream, between May 1996 - April 1997. Sexual rations, age composition, age- length, age-weight, rational weight and growth equations, condition factor, sexual maturity periods, reproduction periods and egg yield of this fish was determined. Totally 370 specimens were caught in this period. Leuciscus cephalus ranged from one to five ages. Growing rate in Leuciscus cephalus was better in this habitat generally. The equation or length and weight relation 1 I A in Leuciscus cephalus population was W = 0.000007586 L. This maturation age were found to be three for females. Science Code Key Words Page Number Advicer : 401.01.06 : Leuciscus cephalus, Reproduction, Growth, Age, Length, Weight : 65 : Prof. Dr. Kemal SOLAK