Co-60 ile radyoterapide koruma bloklarının doz parametrelerine etkisi
The Effect of shielding blocks to dose parameters with Co-60 radiotherapy
  1. Tez No: 59386
  2. Yazar: FADİME ALKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL KEMİKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
44 6- ÖZET Radyoterapide kritik organların korunması amacıyla radyasyon alanı içine konulan bloklar, korunmuş volümden radyasyon saçılmasını azaltarak, açık alanın doz dağılımlarının değişmesine neden olurlar. Düzensiz alanların % derin doz değerlerinin bulunmasına ilişkin çeşitli metodlar geliştirilmiştir. Rutinde kullanılan bu metodlann ölçümlerle geçerliliğinin incelenmesi gereklidir. Bu çalışmada çeşitli düzensiz alanların ölçülen % derin dozları, KE (negatif alan) ve 4x(A/P) yöntemiyle bulunan alanların % derin doz değerleri ile karşılaştırlmış, bloklu ve açık alandoz verimleri ölçülmüştür. Ayrıca üç derinlikte (0.5, 5 ve 10 cm. derinlikler için) açık ve bloklu alanların doz profilleri çizdirilmiş ve bloklamanın açık alan doz profiline olan etkisi incelenmiştir. Seçilen düzensiz alanlarda yapılan DD % ölçümleri ile negatif alan (KE) yöntemiyle bulunan alanların DD %'leri arasında -% 0.35 - % 4.81 fark ortaya çıkmıştır. % 4.81'lik yüzde farkın kranyal alanda merkezi eksen blok kenarına yakındır. Ölçülen DD %'leri ile 4x(A/P) yöntemiyle bulunan alanların DD %'leri, yüzde fark olarak -2.34 ile 3.44 arasındadır. % 3.44'lük fark gösteren alan kranyum alanıdır. Yoğun bloklamanın yapıldığı nazofarenks (IH) alanında ise KE yöntemi, 4x(A/P)'ye göre daha iyi sonuç vermiştir (%2.34, % 0.35). Ancak, her iki hesaplama yöntemi de blok kenarındaki noktalar hariç DD %'leri için uygundur. Her kliniğin kendi hesaplama yöntemini kendi koşullarında belirlemesi uygun olacaktır. Seçilen bloklu alanlar ile açık alanların doz verimleri mukayese edildiğinde bloklamanın %25'ten az olduğu vakalarda açık alan (kolimatör) doz veriminin kullanılabileceği görülmüştür. Ancak, bloklamanın ve blokların merkeze yakın olduğu kranyum, nazofarenks (HI) ve mediasten alanlarında doz verimi, açık alan doz verimine göre % 2 - % 3 arasında farklıdır. Bu çalışmada kullanılan alanlarda blok altındaki dozlar, tüm alanlar için d^'m % 10'u civarındadır.
Özet (Çeviri)
45 7- SUMMARY Shielding blocks for protection of vital organs within a radiation field give rise to changes in dose distribution of open field due to decreasing of scattered radiation from the shielded areas. Several methods have been used to calculated depth dose values for irregular fields. However, validity of such methods should be verified before routine use in clinic. In this study, measured percentage depth doses for selected irregular fields have been compared with percentage depth dose for fields obtained using equivalent squares (negative field) and 4x(A/P) techniques. Dose rates for blocked and unblocked fields have been measured. Also, dose profiles for open fields at 0.5 cm and blocked fields for three depths- 0.5, 5 and 10 cm. depth- have been obtained and the effect of blocking on dose profile for open field has been investigated. When measured percentage DD for the selected fields were compared with percentage DD for equivalent squares technique, the percentage difference was found 3.44 - 4.81 % - 4.81 % difference was obtained in the cranial field since the block edge was close to central axis. When measured percentage DDs were compared with percentage DD for 4x(A/P) technique, the percentage difference was found - 2.34 % - 3.44 % difference was obtained for the cranial field. The result of equivalent square (negative fields) technique for highly blocked nasopharyngial (III) field was better than 4x(A/P) technique ( 0.35%, 2.34 %). But, both techniques were convenient for percentage DD except points at block edge. When out-put values for selected blocked fields were compared with those of open fields, if blocked fields were less than 25 %, out-put of open fields could be used for irregular fields. Since blocks were close to center of the fields in cranial, nasopharyngial (HI) and mediastinal fields out-puts were found to have 2% - 3% difference from out puts of open fields. The dose under the block for selected field was about 10% of dose at dmax.