Co-60 alcyon cihazında korumalı düzensiz alanlarda eşdeğer alan yöntemi ile elde edilen doz verimleri ve derin dozların doğruluğunun karşılaştırılması
  1. Tez No: 40661
  2. Yazar: MURAT TEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HATİCE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
45 VII. ÖZET Radyasyon tedavisinde, kritik organların korunmasıyla karşımıza çıkan düzensiz tedavi alanlarının dozimetrisinde kullanılan birçok yöntem mevcuttur. Bu çalışmada, seçilmiş korumalı alanların yüzde derin doz değerleri su fantomunda 0.6cc'lik iyon odası ile, alanların merkezi eksenlerinde ölçülmüştür. Bu ölçümler günlük uygulamalarda kullanılmakta olan negatif kare eşdeğerine göre BJR Sup. 17 'de yayınlanmış tablodaki değerler ile karşılaştırılmıştır. Korumalı alanlarda ve korumalı alan miktarı düşülerek el de edilen kare eşdeğeri alanlarda katı su fantomunda 5cm derinlikte, 0.6cc'lik iyon odası ile doz verimi değerleri ölçülmüş ve maksimum doz bölgesindeki doz verimleri hesaplanmıştır. Yüzde derin doz değerlerinin karşılaştırılması sonucunda, merkezi eksen dışına, alan kenarına yakın kısma konulan koruma bloklarının miktarı açık alan miktarının %20'sini geçmiyorsa alana yerleştirilen koruma bloğu miktarına açık alandan çıkarılarak hesap edilmesinde gerek olmadığı, ancak koruma alan miktarı açık alan miktarının %20 ' sini geçiyorsa koruma alan miktarlarını açık alan miktarından çıkarılması gerektiği görülmüştür. Doz verimi değerlerinin karşılaştırılması sonucunda, korumalı alan ile ölçülerek elde edilen doz verimi değerleri ile, korumalar in alan içinde alınarak ölçülen doz değerleri arasındaki farkını ±%3'ün içinde olduğu görülmüştür. Bu nedenle klinik kullanımda doz verimi değeri belirlenirken koruma alanları miktarının, açık alan miktarından düşülmesine gerek olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY In radiation treatment, there are many methods used For dosimetry or irregular treatment fields which are eccountered in relation with the protection of critical organs. In this study, the depth-dose of chosen blocked field are measured at the central axis of the fields, using a ion chamber of 0.6cc in water-phantom. The obtained values of mea surements have been compared with the values shown in the tab le published in BJR Sup. 17, on the basis of negative square used in daily applications. The output measurements were been obtained by an ion chamber of 0. 6cc in a depth of 5cm in water-phantom on bloc ked fields and on equivalent square fields obtained by the subtraction of the quantity of blocked fields, then the out put values at maximum dose are were been calculated. As the consequence of the comparison of the percentage depth-dose values it has been stated that in case where the quantity of shielding block placed near the edge of concerned area does not exceed the 20% of the quantity of open fields, there is no need to calculate the quantity of the shielding blocks by subtraction from the quantity of open fields but there is a need for a subtraction, in case where the quantity of the blocked fields exceed the 20% of the open area.47 As the result of the comparison of output measurements, it has been seen that the difference between the output valu es obtained by measurement with blocked field and dose values measured by taking in the blocked field, is ±3% For this reason in clinical application, while determining output va lues, there is no need to subtract the quantity of blocked fields from the quantity of open fields.