Co-60 teleterapi aygıtında, korumalı alanlarda kullanılan kurşun blokların ışın konisine uygun olup olmamasının doz profiline etkisi
  1. Tez No: 20163
  2. Yazar: NUR FERİHAN KOZAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SAİT OKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
VI. SONUÇ VE ÖZET Bu çalışmada, korumalı alanlarda kullanılan koruma bloklarının, prizmatik ve diver jant şekilde olmalarının, doz profili üzerindeki et kileri değişik şekilli ve konumlu bloklar kullanılarak araştırılmıştır. Prizmatik ve diver jant blokların, koruma bölgesinin kenarlarında oluş turduğu penumbra genişlikleri hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda, iki tip bloğun koruma bölgesinde oluşturduğu pe numbra genişlikleri yaklaşık olarak aynı bulunmuştur. Doz profilleri arasında da bir fark görülmemiştir. Bu bakımdan diver jant blok kullanımı, penumbra genişliğini azaltmada avantaj sağlamamaktadır. Ancak büyük SSD kullanılarak BSD arttırılmca, diver jant bloğun korunan alanda oluşturduğu penumbra genişliği, prizmatik bloğun oluşturduğu penumbra genişliğinden biraz daha küçük olmaktadır. Eğer korunacak alan şekli bir kaç tane standart prizmatik blok la oluşturuluyor ise, standart prizmatik blok korunacak alan şekline uyuyor fakat deforme ise, korunması istenen organ boyutları kişiden kişiye değişebileceğinden standart organ şekilli bloklar korunacak organ boyutları ile uyum sağlamıyor ise standart prizmatik blok kullanımı ile sağlıklı koruma elde edilemeyecektir. Bu durumlarda diver jant blok kullanılması daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
59 VII. RESULTS AND SUMMARY In this this study the influence of the shape of prismatic and divergent blocks on the dose profile was investigated. Penumbra widths on the edge of protected regions both for prismatic and diver gent blocks were calculated and compared. According to this compari son both penumbra widths were found to be approximately the same. So the use of divergent blocks will not be advantageous for the penumb ra widths. There was no differance between the dose profiles, but in creasing the BSD by increasing SSD a less penumbra width was obtained for the divergent block. If standard prismatic blocks are not suitable in shape for the area to be protected, or the shape of protection area requires more than one standard block, or standard prismatic block is deformed and since organ sizes to be protected would change from person to person, the use of standard prismatic blocks will not achieve suitable protec tion. In these cases the use of divergent blocks will be more suitable.