Siyasal partiler, parti içi demokrasi ve siyasal elitler
Political parties, intra-party democracy and political elites
- Tez No: 593861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Toplumsal yaşamda yöneten-yönetilen ilişkisinin ortaya çıktığından bugüne dek insanlık ideal idare biçimini aramaktadır. Tarihsel süreç içerisinde insanlık, demokrasi denen bir sisteme ve bu sistemi uygulayacak bir araç olan siyasi partilere kavuşmuştur. Ancak demokrasinin işleyişinde bugün halen pek çok sorunun varlığını koruduğunu biliyoruz. Bu çalışmaya göre demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemiyor olmasının birincil nedeni, demokrasinin temel taşları olan özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerini toplumsal yapının her noktasında her an tavizsiz uygulamakla görevli olan siyasi partilerin, bu ilkeleri benimseyip öncelikle kendi içlerinde uygulayamamaları veya uygulamamalarıdır. Demokrasinin en temel ilkelerini hangi gerekçelerle olursa olsun kendi içlerinde uygulamayan partilerden ise demokratik yönetim ve olumlu sonuç beklemek mümkün değildir. Bu husus ise parti içi demokrasi tartışmaları ve elit oluşumu tartışmaları ile doğrudan ilgilidir. Siyasi elitler, demokratik yollardan, demokrasi adına siyasi partileri ve/veya iktidarı bir kez ellerine geçirdikten sonra, yaşamları boyunca siyasi partileri ve/veya iktidarı kuşatmaları altında tuttuklarından hem partiler hem de demokrasi bu kişilere tutsak olmaktadır. Siyasi partilerdeki lider sultası ve oligarşik yapılar, demokrasinin iyi bir şekilde işlememesinin bir gerekçesi olarak kavranmaktadır bu çalışmada.
Özet (Çeviri)
The humanity has seeked an ideal form of government since the emergence of the administrator-the administrated relationship in social life. In historical process, people have formed a system, called democracy, and political parties, as the implementing agency of this system. However, today, we know that many problems remain in the functioning of democracy today. Nevertheless, in history, it is well known that once parties and/or power have been conquered by political elites in the name of democracy through democratic ways, they keep these political structures under siege throughout their lives. According to this study, the primary reason why democracy does not function in a healthy way is that the political parties, who are tasked with adoption and implementation of freedom, equality and brotherhood, which are the cornerstones of democracy, at every point of the social structure at any time. Accordingly, It is not possible to expect democratic governance and positive results from the parties that do not implement the most basic principles of democracy on their own grounds. This is directly related to the discussions of intra-party democracy and the formation of party elites. In this context, this study discuss the leader authoriatrianism and oligarchic structures in political parties as a reason for the malfunction of democracy.