Vergi denetiminde muhasebe meslek mensuplarının algılarına yönelik Kayseri ilinde bir araştırma
An investigation on the perceptions of professional accountants in tax audit in Kayseri
- Tez No: 593878
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ülkeler, kamusal giderler için gereksinim duyulan maddi harcamaları karşılayabilmek için mali kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. Ülkelerin gereksinim duyduğu en önemli mali kaynak ise vergilerdir. Vergi, kamusal harcamalara yönelik ihtiyaçların karşılanması amacıyla toplumu oluşturan birey ve kurumlardan kazançlarına oranla, karşılıksız ve zorunlu olarak alınan ekonomik değerlere denilmektedir. Bu çalışmada kamu için vazgeçilmez bir gelir unsuru olan vergi kavramı üzerinde durulmuştur. Çalışmada vergi kavramı yanında verginin tahsili konusunda büyük önem taşıyan vergi denetimi konusu da işlenmiştir. Ayrıca muhasebe meslek mensuplarının vergi denetimi konusundaki düşünceleri analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries need financial resources to cover the financial expenses needed for public expenditures. The most important financial resource required by countries is taxes. Tax is called unpaid and compulsory economic values compared to the earnings of individuals and institutions that make up the society in order to meet the needs for public expenditures. In this study, the concept of tax, which is an indispensable income element for the public, is emphasized. In addition to the concept of tax, the subject of tax auditing, which is of great importance in the collection of tax, is also covered. In addition, the opinions of professional accountants about tax audit were tried to be analyzed.