Understanding the notion of university choice in the process of university entrance exam in Turkey: A case study at METU
Türkiye'de üniversite giriş sınavı sürecinde tercih kavramını anlamak: ODTÜ vaka çalışması
  1. Tez No: 593877
  2. Yazar: BUSE CEREN OTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezin amacı, yüksek öğrenime geçişin merkezi sınavlar yoluyla yapıldığı Türkiye bağlamında yüksek öğrenime geçiş deneyimini analiz etmektir. Bu doğrultuda,“Türkiye'de merkezi sınavla yüksek öğrenime geçişin koşulları nelerdir? Eğitim sisteminin üniversite seçim sürecini şekillendiren özellikleri nelerdir? Öğrenciler ne gibi stratejiler kullanırlar ve sınava hazırlanmak için sistemin onlara yüklediği roller nelerdir? Öğrenciler sınav puanlarını üniversite tercihi yapabilmekle nasıl ilişkilendirirler? Bu gerçekten bir seçim midir?”soruları hazırlanmıştır. Bu sorulara cevap vermek üzere, saha çalışması, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Temel İngilizce Bölümü'nden 34 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler şeklinde yapılmıştır. Görüşmelere dayanarak, bu çalışma, hem görüşmecilerin sosyo-ekonomik koşullarının hem de eğitim sisteminin yapısal özelliklerinin, yüksek öğrenime geçiş sürecinde üniversite seçimini formüle ettiğini ve kısıtladığını göstermek için üniversite seçimi kavramını problemlileştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonunda, her ne kadar yüksek öğrenime geçiş mevzusu, üniversite tercihi söylemi üzerinden şekilleniyor olsa da, merkezi sınav yapısının ve sınavın uygulanışının baskınlığı sebebiyle, sınavın kendisinin öğrencilerin üniversite tercihi yapmalarının önünde önemli bir engel olarak işlediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the experience of the transition to higher education in the context of Turkey where the means of accessing to higher education is conducted via central examinations. To this end, the questions of“What are the conditions of accessing higher education based on the central examination experience in the context of Turkey? Which characteristics of education system shape the process of university choice? What strategies do students employ and in which ways they play their roles assigned by the system of education to prepare for the exam? How do students relate their scores with choosing a university; is it really a choice?”have been developed. The fieldwork was conducted in the form of semi-structured interviews with 34 students from the Department of Basic English at Middle East Technical University in order to answer those questions. Based on the interviews, the study aims to complicate the concept of university choice to show how both socio-economic backgrounds of participants and contextual characteristics of higher education system in Turkey have been formulating and constraining the university choices in the process of transition to higher education. The study reveals that while the experience of transition to higher education is shaped around the discourse of university choice, the system of central examination has been a barrier for students in terms of not being able to mainly focus on university choice due to the dominance of the central exam itself.