Analysis of the monetary stance of Turkey between 2011 and 2018 with a new monetary conditions index: The roles of government bond yields and the exchange rate
Türkiye'nin 2011 ile 2018 yılları arasındaki parasal duruşunun yeni bir parasal koşullar endeksi ile analizi: Devlet tahvillerinin ve döviz kurunun rolleri
- Tez No: 593886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Merkez bankalarının para politikası duruşunu ölçmek, literatürde çok tartışılan bir konudur. Zamanla değişen iktisadi dinamikler ve farklı iktisadi yapılar, sadece kısa vadeli faiz oranı, parasal taban ve para piyasası oranlarının kullanımıyla parasal duruş analizini imkansız hale getirmiştir. Buna bağlı olarak, kapsamlı parasal koşullar endeksleri keşfedilmiştir ve bazı merkez bankaları bu endeksleri operasyonel bir hedef olarak kullanmaya başlamıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda, bu çalışmadaki temel amaç Türkiye'deki parasal duruşu ölçmek ve ülkenin kendine özgü iktisadi yapı ve dinamiklerini gözeterek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası fonlama faizine ek olarak devlet borçlanma tahvilleri ve döviz kurunu kullanarak bir para koşulları endeksi oluşturmaktır. Türkiye'nin parasal koşullar endeksindeki değişkenlerin ağırlıklarının belirlenmesi için ise parasal değişkenler arasındaki karşılıklı etkileşimi analiz eden Ocak-2011'den Aralık-2018'e kadar olan aylık verilerle bir kısıtsız Vektör Otoregresif modelin etki-tepki ve varyans dekompozisyon sonuçlarını kullandık. Sonuçlarımız gösterdi ki devlet borçlanma tahvillerinin para politikası duruşundaki yeri ve döviz kuru geçişkenliği etkisi Türkiye ekonomisi için kayda değerdir, ancak çıktı açığının enflasyon üzerindeki etkisi belirsizdir.
Özet (Çeviri)
Measuring the monetary policy stance of central banks is a much-debated issue in the literature. The changing economic dynamics over the time and different structures of economies have made impossible to use only short term interest rates, monetary aggregates or money market rates for analyzing the monetary stance. Accordingly, comprehensive monetary conditions indexes have been discovered and some central banks have started to use them as an operational target. In line with these developments, the main aim in this study is measuring the monetary stance in Turkey and constructing a monetary conditions index using government debt securities and exchange rates in addition to the funding rate of the Central Bank of the Republic of Turkey considering the distinctive economic structure and dynamics of the country. In order to determine the weights of the variables in Turkey's monetary conditions index, we used impulse response functions and variance decomposition results of an unrestricted VAR model analyzing the interplay among monetary variables covering the monthly data from Jan-2011 to Dec-2018. Our results reveal that government debt securities have a share in the monetary policy stance and the exchange rate pass-through effect is notable but the impact of the output gap on the inflation is ambiguous in the Turkish economy.