Yeni tip azometin fenol türevi yapıların enzimatik oksidatif polimerizasyonu ile sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of a new type azomethinephenol derivated of structure with enzymatic oxidative polymerization
  1. Tez No: 244991
  2. Yazar: ALTUĞ KÜMBÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ERTUĞRUL ŞAHMETLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada iki farklı azometin fenol türevleri yapılarından 4-aminobenzoikasit ve 4-hidroksibenzaldehit'in sentezlenmesinden elde edilen bir schiff baz türevi olan 4-(4-hidroksibenzilamino)benzoikasit'in, 4-nitroanilin ve 2-hidroksibenzaldehitin sentezlenmesinden elde edilen 2-((4-nitrofenilimin)metil)fenol'ün H2O2, oksidantları varlığında farklı çözücü (aseton, metenol, etanol, DMF, 1,4 Dioksan ve THF) ve farklı pH tamponlarında(3, 4, 5, 6, 6.8, 7, 7.2, 8 ve 9) parametreleri değiştirilerek asidik ve bazik ortamda enzimatik oksidatif polikondenzasyon reaksiyonu araştırılmıştır. Elde edilen ürünlerin karakterizasyonları FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA/DTA, DSC ve GPC analiz yöntemleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca elde edilen polimerlerin farklı hızlarda dönüşümlü voltametre çalışması yapılarak polimerin iletken özellikte olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the 4-(4 Hydroxybenzylideneamino)benzoic acid, from the reaction of two different types of azomethine phenol derivates 4-aminobenzoicacid and 4- hydroxybenzaldheyde and 2-((4-nitrophenylimino)methyl)phenol from the reaction of 4-nitroaniline and 2- hydroxybenzaldheyde have been investigated for enzymatic oxidative polycondensation in the presence of H2O2 oxidant in different solvents (aceton, methanol, ethanol, DMF, 1,4 Dioxane and THF) and different pH (3, 4, 5, 6, 6.8, 7, 7.2, 8 and 9) in acidic and basic media. The products obtained of characterizations analysis methods has been illuminated by FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA/DTA, DSC and GPC. Moreover, the polymers obtained at different speeds of rotation of the conductive polymer is made voltametre study looking at whether there has been in feature.