II. Dünya Savaşı sürecinde Urfa'nın nüfus yapısı
Population structure of Urfa during the world War II
- Tez No: 593909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalıĢmanın konusu, II. Dünya SavaĢı sürecinde (1939-1945) Urfa‟nın nüfus yapısının incelenmesidir. ÇalıĢma bağlamında savaĢ döneminde Urfa vilayetinin ve kazalarının nüfusları istatistiksel olarak incelenmiĢ ve herhangi bir nüfus hareketi olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıĢtır. SavaĢın olumsuz koĢullarının nüfusun ekonomik faaliyetlerine yansıyıp yansımadığının araĢtırılması ve ayrıca Urfa nüfusunun sosyo-kültürel yapısının incelenmesi de bu tez çalıĢmasının amaçları arasında yer almaktadır. Bu çalıĢmada arĢiv tarama yöntemi kullanılmıĢ ve ulusal basından Cumhuriyet, yerel basından Akgün, Işık, Urfa'da Ulusal ve Yenilik gazeteleri temel alınarak II. Dünya SavaĢı sürecinde Urfa nüfusuna iliĢkin veriler derlenmiĢtir. ÇalıĢma sonunda Urfa merkezdeki nüfusun savaĢ öncesinden savaĢ sonrasına sürekli bir artıĢ halinde olduğu belirlenmiĢtir. SavaĢ döneminde Urfa‟da yaĢayan nüfusun ekonomik faaliyetlerinin yer yer kesintiye uğradığı ve savaĢ koĢullarından dolayı ekonomik sıkıntı çekildiği diğer belirlemeler arasındadır
Özet (Çeviri)
The present study analyzed the population structure of Urfa during the World War II (1939-1945). The study statistically examined the populations of Urfa city and its districts during the war period and intended to determine if there was any population movement. Apart from an analysis of the socio-cultural structure of Urfa population, an investigation of whether negative conditions of the war were reflected on economic activities of the population was also among the main aims of this thesis study. Using the archive scanning method, the present study obtained data related to the Urfa population during the period of the World War II based on the newspapers including Cumhuriyet from the national press and Akgün, Işık, Urfa'da Ulusal ve Yenilik from the local press. The study revealed that the population in central Urfa continually increased from the pre-war to post-war period. Moreover, the present study pinpointed that the economic activities of the population living in Urfa were sometimes interrupted during the war period and economic troubles arose due to the war conditions.