II. dünya savaşı sürecinde Türk donanmasındaki gelişmeler
Developments in the turkish navy during World War II
  1. Tez No: 596507
  2. Yazar: FERDİ UYANIKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Tarih, Marine, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 580
Özet
Türk Donanmasının II.Dünya Savaşı yıllarını kapsayan“II.Dünya Savaşı Sürecinde Türk Donanmasındaki Gelişmeler”adlı bu çalışmada, savaşın başlamasından önceki yıl olan 1938 yılından itibaren, savaşın bitiş yılı olan 1945 yılı dahil olmak üzere, Türk Donanmasında görülen tüm gelişmeler değerlendirildi. Çalışmanın en önemli özelliği; daha önce akademik bir çerçeve içerisinde ve arşiv belgelerine dayalı bir şekilde ele alınmayan II.Dünya Savaşı yıllarında Türk Donanmasındaki faaliyetleri, akademik bir bakışla, bilimsel bir şekilde ele almasıdır. Bu anlamda alanındaki ilk çalışma olma özelliğine sahiptir. Çalışmada ele alınan konular; Cumhuriyetin ilanından hemen önceki periyottan başlamak üzere 1949 yılında kurulan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına kadarki askeri bahriyenin teşkilat yapısı, II.Dünya Savaşı öncesinde ve savaş sırasındaki tüm tatbikat, denetleme ve manevralar, boğazlar, körfezler ve kıyılarda yapılan çalışmalar, kültürel ve sportif alandaki gelişmeler, Donanmanın eksiklerinin giderilmesi için yapılan faaliyetler, Donanmada alınan güvenlik önlemleri, tersanelerin durumu, Gölcük liman ve tersane inşaatı, yabancı ülke Donanma ve heyetleri ile okul gemilerinin ziyaretleri, yaşanan kazalar ve gemi kayıpları, Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki savaş gemisi alım faaliyetleri, Türk tersanelerinde inşa edilen gemiler ve Türk Deniz Kuvvetleri'ndeki eğitim faaliyetleri ile Donanma personeline yurt içi ve yurt dışında verilen çeşitli kurslar oldu.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation entitled,“Developments in the Turkish Navy during World War II”, aims to document and evaluate all developments in Turkish Navy, starting from 1938; one year prior to World War II, to 1945; the end of the war. This research contributes to the field by providing archive documents of the Turkish Navy which has not been revealed before. Therefore, it can be suggested that this dissertation can be considered as exclusive regarding the archive documents used and the discussions about developments in Turkish Navy from an academic and scientific perspective. The scope of this dissertation includes organizational structure of the Turkish Navy, all the military drills and practices in the Dardanelles and along the Turkish shores and gulfs before the Second World War, maneuvers, cultural and sportive activities, and activities to compensate deficiencies and precautions taken by the Navy, conditions of the shipyards, construction of Gölcük shipyard and port, Naval committees and ship visits, accidents and ship loss, ships purchased and constructed in Turkish shipyards as well as training activities and local and abroad courses designed for the Navy staff encompassing the period just before the announcement of the Republic and 1949, and the establishment of Turkish Naval Forces.