Grup firması olmanın firmaların büyüme performansına etkisinin büyüme yakınsaması hipotezi ile test edilmesi: BİST örneği
Testing the effect of being a group company on the growth performance of the companies with growth convergence hypothesis: Istanbul Stock Exchange example
- Tez No: 593986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEMET CEM DANACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İş grupları literatürde önem taşıyıp uzun yıllardır etraflıca tartışılmaktadır. İş gruplarının varlığının ekonomiler üzerinde yadsınamaz önemi söz konusudur. Özellikle Türkiye gibi gelişen ekonomilerde iş gruplarının varoluşu, gelişimi, uzun dönemler boyunca ekonominin kalkınmasına katkıları dikkat çekmektedir. Bir iş grubuna bağlı firmalar birbirlerine resmi ve gayri resmi bağlarla bağlıdır ve benzer eylemlerde bulunmaktadırlar. Çalışmada panel regresyon analizi yöntemi ile 2008-2017 arası dönemde, BIST'te kote olan firmalar incelenerek bu firmaların büyümelerinin iş grubunda bulunmaları dolayısıyla yakınsama gösterip göstermediğinin ekonometrik olarak ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda BİST'te kote olan 253 firmanın (grup firma ve grup firması olmayanlarda dahil olmak üzere) yıllık verileri kullanılarak Stata 14.0 yazılımı ile panel regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Firma verileri elde edilirken verilerde süreklilik esas alınmıştır. Firmaların büyümelerini etkileyen firma bazlı finansal göstergelerin dahil edildiği bir panel veri oluşturularak ekonometrik olarak hipotezler test edilmiştir. Yapılan analiz bulguları yakınsama analizi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Net satışlar, firma yaşı, toplam varlık ve net kâr değişkenleri ile incelenen analiz sonuçlarına göre, BİST'te iş grubu bünyesinde faaliyet gösteren firmaların büyümeleri arasında yakınsama olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Business groups have extensively been reviewed in literature over many years. The existence of business groups has undeniable importance on economies. Specifically in emerging economies such as Turkey, the existence and development of business groups and their contribution to the development of the economy over long periods are remarkable. In this research, the firms quoted in Istanbul Stock Exchange (Borsa Istanbul) have examined with panel regression analysis method in the period between 2008-2017. It is aimed to reveal whether their growth shows convergence due to their presence in the business group. Panel regression analysis was performed with Stata 14.0 software using annual data of 253 companies (including group companies and non-group companies). While obtaining data, continuity has been used as criteria. A panel of data was created by including firm-based financial indicators that affect the growth of firms and econometric hypotheses were tested. Net sales, firm age, total assets and net profit variables were analyzed. The findings of the analysis were evaluated within the framework of convergence analysis. According to the results of the analysis, there is a convergence between the growth of the firms operating in the business groups in Istanbul Stock Exchange.