Pazar ve inovasyon yönelimliliğin ihracat işletmelerinin inovasyon, ihracat ve işletme performansına etkileri
Effects of market orientation and innovation orientation on innovation, export and business performance of export businesses
  1. Tez No: 593993
  2. Yazar: ÖZKAN YÖRÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı ilgili yazın değerlendirmelerinden hareket edilerek, (1) pazar yönelimliliğin inovasyon yönelimlilik üzerinde etkisini belirlemek (2) pazar yönelimliliğin inovasyon performansı üzerinde etkisini belirlemek ve (3) inovasyon yönelimliliğin inovasyon performansı üzerinde etkisini belirlemek belirlemek (4) pazar yönelimliliğin ihracat performansı üzerinde etkisini belirlemek (5) inovasyon yönelimliliğin ihracat performansı üzerinde etkisini belirlemek (6) inovasyon performansının ihracat performansı üzerinde etkisini belirlemek (7) ihracat performansının işletme performansı üzerinde etkisini belirlemektir. Araştırmanın uygulama aşamasını İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliği, Uludağ İhracatçılar Birliği ve İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birliklerine üye 527 işletme oluşturmaktadır. Bu çalışma gerek uygulamacılar gerekse akademisyenlere önemli sonuçlar sunmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, (1) pazar yönelimliliğin inovasyon yönelimlilik üzerinde (2) rakip yönelimliliğin inovasyon performansı üzerinde (3) inovasyon yönelimliliğin inovasyon performansı üzerinde (4) fonksiyonlar arası koordinasyonun ihracat performansı üzerinde (6) inovasyon performansının ihracat performansı üzerinde ve (7) ihracat performansının işletme performansı üzerinde pozitif etkisinin olduğu görülmüştür. (5) inovasyon yönelimliliğin ihracat performansı üzerinde bir etkisi gözlenememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine, (1) the effect of market orientation on innovation orientation (2) the effect of market orientation on innovation performance (3) the effect of innovation orientation on innovation performance (4) the effect of market orientation on export performance (5) the effect of innovation orientation on export performance (6) the effect of innovation performance on export performance and (7) the effect of export performance on business performance. The application area of this study is consisted of 527 companies which are members of İstanbul Apparel Exporters' Association, Uludag Exporters' Association and Istanbul Mineral and Metals Exporters' Association. This study offers important results for not only the appliers but also for the researchers. According to the data observed, (1) the effect of market orientation on innovation orientation (2) the effect of market orientation on innovation performance (3) the effect of innovation orientation on innovation performance (4) the effect of market orientation on export performance (6) the effect of innovation performance on export performance and (7) the effect of export performance on business performance has positive effects. There isn't observed any (5) effect of innovation orientation on export performance.