Dynamics of transition to a low-carbon economy across Europe
Avrupa'da düşük karbon ekonomisine geçişin dinamikleri
- Tez No: 594004
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği (AB), Birleşik Krallık, Almanya, Polonya ve Türkiye'nin geçiş çerçeveleri aracılığıyla Avrupa'da düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinin dinamiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Geçiş süreçlerini salt ulusal süreçler olarak ele alan genel yaklaşımların aksine bu tez, düşük karbona geçiş süreçlerinin uluslararası işbirliği gerektiren küresel süreçler olduğunu ileri sürmektedir. Bu kapsamda, tez, düşük karbon ekonomisine geçişin dinamiklerini; uluslararası gelişmeler, AB seviyesindeki stratejiler ve ulusal koşullar doğrultusunda, neoklasik realist bir perspektiften incelemeye çalışmaktadır. Bu bakış açısıyla, AB'nin ve dört devletin geçiş süreçleri bunların politikaları, stratejileri, hedefleri ve politika araçları üzerinden ve kendilerine özgü nitelikleri ile uluslararası gelişmelere yönelik yaklaşımları temelinde incelenmektedir. Bu incelemeler doğrultusunda tez, AB seviyesindeki geçiş politikalarının ve politika araçlarının uluslararası işbirliği için dinamik ve kapsayıcı bir ortam yarattığını fakat devletlerin ancak göreceli güç düzeylerinin ve ulusal koşullarının izin verdiği ölçüde bu ortamın bir parçası olma eğiliminde olduklarını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the dynamics of transition to a low-carbon economy (LCE) across Europe through transition frameworks of European Union (EU), United Kingdom (UK), Germany, Poland and Turkey. Contrary to the general approaches in transition literature which study transitions as almost purely national processes, this thesis suggests that low-carbon transitions are global processes that require international cooperation. Within this scope, the thesis attempts to explore the dynamics of transition to an LCE through international developments, EU-level strategies and national circumstances from a neoclassical realist perspective. From such a perspective, transition processes of EU and four European states will be examined through their policies, strategies, targets and policy instruments upon their distinctive characteristics and reactions towards international developments. In accordance with these examinations, the thesis suggests that EU level transition policies and policy instruments create a dynamic and inclusive environment for international cooperation; however, states tend to be a part of this environment to the extent that their relative powers and domestic circumstances allow.