Sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi: Avrupa Birliği örneği
Sutainable development and green economy: An example of European Union
  1. Tez No: 763649
  2. Yazar: RUMEYSA GEVHER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ACET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin yeşil ekonomiye geçiş sürecinde uyguladığı politikalar ve çevre ile iklim hedefleri açıklanmaktadır. Bunu yaparken, sürdürülebilir kalkınmanın birlik içerisinde ele alınmasından itibaren 2020 yılına kadar olan süreç incelenmiştir. Çalışma ortaya koymaktadır ki, Avrupa Birliği 1990'lı yıllar itibariyle çevresel sorunlar ve iklim değişikliğinin ortaya çıkardığı etkileri dikkate almış, uzun dönemli stratejilerini sürdürülebilir kalkınma ve yeşil ekonomi üzerine kurmuştur. 1997 yılında Kyoto Protokolü kapsamında sera gazı emisyonlarının azaltılmasına yönelik olarak hedeflerini belirlemiş ve bu hedefler doğrultusunda Emisyon Ticaret Sistemi'ni oluşturmuştur. Bunun yanında Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen sürdürülebilir kalkınma hedeflerini benimsemiş ve kendi sürdürülebilir kalkınma stratejisini oluşturmuştur. 2008 yılında ortaya çıkan küresel krizden olumsuz bir şekilde etkilenen AB, krizi fırsata çevirmeye çalışarak dinamik, düşük karbonlu, kaynak kullanımında verimli, bilgiye odaklanan ve sosyal açıdan kapsayıcı bir toplum inşa etmeye odaklanmıştır. Bu anlamda krize karşı uygulamaya koyduğu kurtarma planı içerisinde yeşil yatırımlara yer vermiş ve yeşil dönüşümü başlatmıştır. Yaşanılan dönüşüm ise 2019 yılında Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın ilan edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the policies implemented by the European Union in the transition to green economy and the environmental and climate targets are explained. While doing this, the process from the handling of sustainable development in unity until 2020 has been examined. The study reveals that the European Union has taken into account environmental problems and the effects of climate change since the 1990s and has built its long-term strategies on sustainable development and green economy. In 1997, it determined its targets for reducing greenhouse gas emissions within the scope of the Kyoto Protocol and created the Emissions Trading System in line with these goals. In addition, it adopted the sustainable development goals determined by the United Nations and created its own sustainable development strategy. The EU, which was adversely affected by the global crisis that emerged in 2008, focused on building a dynamic, low-carbon, resource-efficient, information-focused and socially inclusive society by trying to turn the crisis into an opportunity. In this sense, it included green investments in the rescue plan it put into practice against the crisis and initiated the green transformation. The transformation experienced led to the declaration of the European Green Deal in 2019.