Klasik gitar eğitiminde kullanılan on etüdün melodik, armonik, ritmik ve teknik yönden incelenmesi
An analysis of ten classical guitar etudes in terms of melody, harmony, rhythm and technique
- Tez No: 594036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZEVİN TOKİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı Klasik Gitar Eğitiminde sıkça kullanılan 7 kitap ve metottan 30 etüt ilk etapta seçilmiş ve 8 uzman gitar eğitimcisine danışılarak 10 etüt incelenmek üzere belirlenmiştir. Belirlenen bu etütlerin melodik, armonik, ritmik ve içerdiği tekniklerin analizi yapılmıştır. Bu araştırma nitel bir araştırma olup durum tespitine yönelik bir çalışma olduğu için betimsel bir araştırmadır ve tarama modelindedir. Araştırmada belirlenen etütlerin melodik, armonik, ritmik ve teknik analizi yapılmıştır. Bu açıdan bakıldığında etütlere ilişkin müzikal bir içerik analizi yapıldığı düşünülebilir. Araştırmanın sonucunda eserlerin teknik ve ritimsel içerikleri, bestecilerin etütlere uyguladıkları armonik ve melodik fikirler bulgular kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 30 etudes from 7 books and methods frequently used in the Classical Guitar training in the Music Education Departments of the Faculty of Education were selected in the first place and 10 etudes were determined in consultation with 8 expert guitar educators. Melodic, harmonic, rhythmic and techniques of these etudes were analyzed. This research is a qualitative research and it is a descriptive study and a survey model. Melodic, harmonic, rhythmic, and technical analysis of the surveys were carried out. From this point of view, it can be thought that a musical content analysis about the etudes was made. As a result of the research, the technical and rhythmic contents of the works and the harmonic and melodic ideas applied by the composers to the studies are indicated in findings section.