Ebeveyn özerklik desteği ölçeği'nin Türkçeye uyarlama çalışması
Turkish adaptation study of parental autonomy support scale
- Tez No: 594035
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı Soenens ve diğerleri (2007) tarafından geliştirilen Ebeveyn Özerklik Desteği Ölçeği'ni (Parental Autonomy Support Scale) Türkçeye uyarlamak ve ölçeğin geçerlik, güvenirlik analizlerini yapmaktır. Çalışmada, ölçekte iki alt ölçek olarak kullanılan bağımsızlığın teşvikine karşılık irade işleyişinin teşviki kavramsallaştırılmış ve Türk kültürüne ne düzeyde uygun olduğu incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 14-18 yaşları arasında İstanbul'da çeşitli bölgelerde lisede okuyan 438 öğrenciden oluşmaktadır. Ölçeğin Türkçe çevirisi; psikolog, İngilizce öğretmeni ve iki dilli (bilingual) olan kişilerden oluşmak üzere toplam on iki kişinin katılımıyla (İngilizce-Türkçe, Türkçe-İngilizce) dil eşdeğerliği sağlanarak yapılmıştır. Ebeveyn Özerklik Desteği Ölçeği'nin yapı geçerliğini ve faktör yapısını incelemek için doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Ölçeğin sahip olduğu İrade İşleyişinin Teşviki ve Bağımsızlığın Teşviki faktörlerinin güvenirlik analizleri için Cronbach's Alpha ve Guttman Split-Half katsayıları incelenmiş ve sırasıyla .80 ve .79; .65 ve .60 katsayıları elde edilmiştir. Ölçeğin Cronbach's Alpha ve Guttman Split-Half katsayıları ise sırasıyla .80 ve .63 olarak saptanmıştır. Ayrıca Bağımsızlığın Teşviki ile İrade İşleyişinin Teşviki alt boyutlarının (r= .65) istenilen ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to adapt the Parental Autonomy Support Scale which developed by Soenens et al. (2007) into Turkish and make validity and reliability analyzes of the scale. In this study, Promotion of Volitional Functioning versus Promotion of Independence were conceptualized and used as two sub-scales in the scale and, the suitability to Turkish culture was examined. The study group of the research consisted of 438 students aged from 14 to 18 who studying at various high schools in Istanbul. Turkish translation of the scale (English-Turkish, Turkish-English) was made by providing language equivalence with the participation of twelve people including bilingual people, English teachers and psychologists. Confirmatory factor analysis was applied to examine the construct validity and factor structure of the Parental Autonomy Support Scale. Cronbach's Alpha and Guttman Split-Half coefficients were examined for reliability analyzes of the Promotion of Volitional Functioning and Promotion of Independence factors and in order of .80 and .79; .65 and .60 coefficients were obtained. Cronbach's Alpha and Guttman Split-Half coefficients of the scale were .80 and .63. In addition, Promotion of Independence and Promotion of Volitional Functioning which are subscales of this research were claimed that significantly related (r= .65).