Nakit akış tablosu ve analizi aracılığıyla işletmelerde nakit yönetimi ve bir uygulama
Cash management and its application in business by cash flow statement and analysis
- Tez No: 594058
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşletmeler faaliyetlerinin değerlendirmelerini genellikle yılsonlarında veya çok olağanüstü bir durum olduğunda istenilen zamanda yapmaktadır. Genellikle değerlendirmeler, finansal tablolar dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Finansal tablolarda analizler yardımıyla işletmelerin faaliyetlerinin değerlendirilmesinde yardımcı olmaktadır. İşletmeler açısından en sık ve güvenilirliği yüksek analiz yöntemi rasyolar yöntemi olarak bilinmektedir. İşletmeler özellikle son dönemde nakit giriş ve çıkışlarının analizi konusunda önemle üzerinde durduğu bilinmektedir. Bunun nedeni nakit akışının düzenli ve etkili yapılması işletmenin sürdürülebilirliği açısından son derece önemlidir. Bu çalışma işletmelerin nakit akışlarını rasyolar yöntemiyle analiz edilmesi ve sonuçları doğrultusunda faaliyetlerinde istenilen performansa ulaşıp ulaşılamadığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla“Arçelik”firmasının 2015 ile 2017 yılları arasındaki finansal tabloları dikkate alınarak nakit akış rasyoları kullanılmıştır. Rasyo sonuçlarına göre firmanın nakit yönetiminin etkinliği ve doğruluğu konusunda sonuçlara ulaşılmıştır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde nakit yönetimi kavramı ve kavramsal çerçevesi dikkate alınmıştır. Üçüncü bölüm de ise finansal tablolar ve nakit akış tablosu incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde firmanın finansal tabloları dikkate alınarak rasyolar yardımıyla nakit yönetimi konusunda sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The evaluations of business activities are usually made at the end of the year or when there is a very extraordinary situation. Generally, evaluations are carried out by considering financial tables. It helps in the evaluation of the operations of the enterprises with the help of the analysis on the financial tables. The most frequent and reliable method of analysis is known as rasyolar method. It is known that businesses are particularly focusing on the analysis of cash inflows and outflows in the recent period. The reason for this is that the regular and effective cash flow is crucial to the sustainability of the business. This study was carried out with the aim of analyzing the cash flows of the enterprises by rasyolar method and determining whether the desired performance in their activities can be achieved in accordance with their results. For this purpose, cash flow ratios were used by considering the financial tables of“Arçelik”between 2015 and 2017. According to the results of the ration, the results of the effectiveness and correctness of the cash management of the company have been reached. In the second part of this study, cash management concept and conceptual framework are taken into consideration. In the third part, financial tables and cash flow table are examined. In the fourth and last section, the financial tables of the company were taken into account and the results of cash management were tried to be reached with the help of rasyolar.