Dirsek eklemini ilgilendiren kırıklarda cerrahi sonrası farklı rehabilitasyon uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of different rehabilitation programs after surgery of elbow fracture
  1. Tez No: 59406
  2. Yazar: ELİF ÖZKALELİ BOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Dirsek eklemini ilgilendiren kırıklar sonucunda uygulanan cerrahi tedaviden sonra fizyoterapinin önemi öteden beri bilinmekle birlikte, son yıllarda cerrahide daha stabil tekniklerin geliştirilmesi, rehabilitasyonda da bazı yeni tedavi yöntemlerini gündeme getirmiştir. Kontrollü ve tolere edilebilir hareket sınırları içerisinde,devamlı pasif hareket sağlayan“Continuous Passive Motion ”(CPM) 'da son yıllarda postoperatif rehabilitasyonda güncellik kazanan bir yöntemdir. Dirsek eklemini ilgilendiren kırıkların cerrahi tedavisinden sonraki postoperatif rehabilitasyonunda kısa süreli CPM'in klasik fizyoterapiye olan etkinliğini belirlemek için yapılan bu çalışma, toplam 30 olgu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Eylül 1994 - Kasım 1995 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı 'nda, dirsek kırığı nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan olgular deney ve kontrol grubu olmak üzere 15 'er kişilik iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki olgulara post -operatif rehabilitasyon programı olarak hot- pack,ultrason ve egzersizden oluşan klasik fizyoterapi yöntemleri uygulanırken,deney grubundaki olgulara bu yöntemlere ek olarak CPM uygulaması yapılmıştır. Her iki gruptaki olgulara haftada 5 gün ve günde 1 kez, deney grubu için ortalama 22,kontrol grubu için 16 seans fizyoterapi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although the importance of physioteraphy,applied after an operational treatment for fractures related with elbow joints has been known for a long time,the recent development of more stable techniques in orthopaedic surgery has raised the question of using some new methods of treatment in rehabilitation. The 'CPM' which provides continuous passive motion within the boundaries of controlled and tolerable limits of movement, is a method that has become actual in the post operative rehabilitation of fractures which includes elbow joint This study was carried out to indicate the effect of short term CPM application in contentional physiotheraphy programme after an operational treatment related with elbow joint and was realised on 30 cases. Between September 1994-Nowember 1995 at G.Ü.M.F. Orthopaedical and Traumatical Department the cases that were operated on fractures related with elbow joints were grouped in two ;as control and experiment groups. The classical physiotheraphy programme which includes processes hot-pack »ultrasound and exercises were applied all the cases in the 'Control Group ' while an additional CPM treatment was applied to the 'CPM Group'. And rehabilitation program was repeated 5days aweek. Physiotheraphy was applied 22 seance to theCPM group and 16 seance to the control group. Statistically, the result of the study has shown that development in both group for all values. It is decided that CPM is not only more effective on the mobility of the joints, the muscular power and pain,but also on decrease of inflammation and obtaining early fiinctioning.compared with the classical physiotheraphy. Key Words :Elbow Joint, Elbow Fractures, Rehabilitation of the Elbow, CPM