Farklı cins ve yaş gruplarında kolumna vertebralisin fizyolojik eğriliklerinin incelenmesi
An investigation of columna vertebralis curves in different sex and age groups
- Tez No: 59407
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
FARKLI CİNS VE YAŞ GRUPLARINDA KOLUMNA VERTEBRALİSİN FİZYOLOJİK E?RİLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışma, kolumna vertebralis eğrilerinin, yaş, cinsiyet, antropometrik ölçüm değerleri, eklem hareket sınırı, esneklik ve kas kuvveti gibi parametrelerde gösterebileceği değişiklikleri araştırmak amacıyla, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulunda yapılmıştır. Çalışmaya toplam 180 olgu alınmış (90 kadın ve 90 erkek) ve olgular 20-40 yaş (I. Grup), 40-60 yaş (II. Grup) ve 60 yaş ve üzeri grup (III.Grup) olarak ayrılmıştır. Fizyolojik eğrilik değerleri ve bu değerleri etkileyebileceği düşünülen yaş, cinsiyet, antropometrik değerler, kas kuvveti, eklem hareket sınırı ve esneklik parametreleri her iki cinsiyet ve yaş grupları arasında karşılaştırmıştır. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda antropometrik değerler, eklem hareket sınırı ölçümleri, esneklik değerleri ve kas kuvvetiyle eğrilikler arasında anlamlı bir ilişki olmadığı (p>0.05); buna karşılık pelvik inklinasyon açısı ve lumbal eğri arasında her iki cinsiyet ve bütün yaş grupları açısında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF COLUMNA VERTEBRALIS CURVES IN DIFFERENT SEX AND AGE GROUPS ABSTRACT This study was investigated the changes in physiological curves of the columna vertebralis by age, sex, anthropometric values, muscular strength, range of motion, flexibility at School of Physical Therapy and Rehabilitation, Hacettepe University. A total of 180 subjects (90 male and 90 female) were participated in this study. Subjects were divided into 3 different age groups: Group I consisted of subjects between 20 and 40 years of age, and Group II were composed of subjects between 40 and 60 years of age, and Group III included subjects over the 60 years of age. Physiological curves of the columna vertebralis and age, sex, anthropometric values, muscular strength, range of motion, flexibility parameters considered to effect these curves were compared. The results revealed that there was no statistically significant relationship between anthropometric values flexibility, range of motion and muscular strength and the physiological curves (p>0.05). It was found that there was a statistically significant relationship between lumbar curve and the pelvic inclination angle for all groups (p0.05).