Azerbaycan Türkçesinde birleşik sözcükler
United words in Azerbaijan Turkic
  1. Tez No: 594081
  2. Yazar: ÖZDEMİR CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA BEŞEN DELİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Türkiye Türkçesi gramercileri tarafından da hâlâ tartışılan birleşik sözcükler konusu, üzerinde uzlaşılamamış gramer konularından biridir. Bu konunun Türkiye Türkçesinde nasıl ele alındığının tespiti ve bu yaklaşımın Türk lehçelerinden biri olan Azerbaycan Türkçesindeki birleşik sözcük yaklaşımıyla karşılaştırılması yeni bir bakış açısı kazanmak bakımından önemlidir. Bu tezde de hem Türkiye Türkçesi gramercilerin hem de Azerbaycan Türkçesi gramercilerin birleşik sözcük yaklaşımı tespit edilmiş ve bu yaklaşımlar karşılaştırılmıştır. Eşzamanlı yöntemle hazırlanan bu çalışmada Azǝrbaycan Dilinin İzahlı Lüğǝti'nde yer alan birleşik yazılan bütün sözcükler tespit edilmiş; bu birleşik sözcükler yapı ve anlam bakımından incelenmiştir. Birleşikler biçim, söz dizimi ve anlam özelliklerine göre sınıflandırılmıştır. Birleşik sözcüklerin yazımı da bu çalışmada değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar Türkiye Türkçesindeki birleşik sözcük yapımı ve yazımıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of unified words, which is still being discussed by Turkish Grammarians in Turkey, is one of the grammatical issues that cannot be reconciled. It is important to determine how this issue is handled in Turkish and to compare this approach with the unified lexical approach in Azerbaijani Turkic, which is one of the Turkic dialects, in order to gain a new perspective. In this thesis, the combined lexical approach of both Turkish grammarians and Azerbaijani Grammarians was determined and these approaches were compared. In this study, which was prepared by simultaneous method, all the words written in Azǝrbaycan Dilini İzahlı Lüğǝti were identified; these combined words were examined in terms of structure and meaning. Combinations are classified according to form, syntax and meaning characteristics. The spelling of combined words was also evaluated in this study. The results were compared with the word construction and spelling of United in Turkey Turkic.