Ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin iklim değişikliği konusundaki informal muhakemelerinin incelenmesi
Examination of informal reasoning of seventh gradestudents on climate change
  1. Tez No: 594080
  2. Yazar: NESİBE ÖLGER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. PERİHAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalıĢmada, ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin sosyobilimsel bir konu olan iklim değiĢikliği ile ilgili informal muhakemelerinin çeĢitli faktörler açısından incelenmesi amaçlanmıĢtır. AraĢtırmada nicel yöntemlerden tarama modeli kullanılmıĢtır. Seçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz (random) örnekleme yöntemiyle seçilen 182 yedinci sınıf öğrencisi ile araĢtırma gerçekleĢtirilmiĢtir. AraĢtırma verileri, hava ve iklim olaylarını ayırt etme ve argüman değerlendirme testi ile toplanmıĢtır. Veri toplama araçlarından elde edilen nicel veriler betimsel istatistikler ve Pearson Korelesyon analizi ile incelenmiĢtir. Nitel araĢtırma ile toplanan veriler ise betimsel olarak analiz edilmiĢtir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin hava durumu ve iklim olaylarını ayırt etme düzeylerinin yüksek, argüman değerlendirme ile ilgili muhakemelerinin ise orta düzeyde olduğu ve aralarında pozitif yönde düĢük düzeyde bir iliĢkinin varlığı tespit edilmiĢtir. Öğrenciler argümanların gücünü değerlendirirken, güçlü-inandırıcı argümanları yüksek oranda güçlü olarak kabul etmiĢlerdir. Bunu sırayla zayıf-inandırıcı, güçlü inandırıcı olmayan ve zayıf-inandırıcı olmayan takip etmektedir. Öte yandan öğrencilerin argümanları neden güçlü veya zayıf seçtikleri ile ilgili nedenlere bakıldığında, öğrencilerin çoğunun tüm argümanlarda öncül ve sonuç arasındaki iliĢkiden bağımsız açıklamalar yaptıkları görülmüĢtür. Az sayıda öğrenci, öncül ve sonuç arasındaki zaman iliĢkisine vurgu yapmıĢtır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the informal reasoning of seventh grade primary school students about climate change, which is a socioscientific issue. In the research, survey research which is one of the quantitative methods was used.The study was conducted with 182 seventh grade students selected by random sampling method. To collect data, the weather and climate phenomena and the argument evaluation test was used. Data obtained by the quantitative data collection tools were analyzed using descriptive statistics and the Pearson's correlation analysis. The qualitative data, on the other hand, were analyzed using descriptive statistics and descriptive analysis. As a result of the analyses, it was found that the student's levels of distinguishing between weather and climate phenomena were high and their levels of reasoning related to the evaluation of arguments were moderate and there was a positive, low-level correlation between them. In evaluating the strength of arguments, the students accepted the strong-believable arguments as highly strong. This is followed by the weak-believable, strong-unbelievable and weak-unbelievable, respectively. On the other hand, looking at the reasons why the students chose the arguments as strong or weak, the most of the students provided explanations that are irrelevant to the relationship between premises and conclusions. A small number of students emphasized the time relationship between premises and conclusions.