Kötülük problemi gerçek bir problem midir?
Is the problem of evil a real problem?
- Tez No: 594097
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tanrı'nın varlığının ve dünyada yaşanmakta olan kötülüklerin bağdaştırılamaması sorunu, felsefenin en kilit problemlerinden biridir. Bu tezde, kötülük problemi olarak adlandırılan bu probleme, gündelik dil felsefesinin felsefeye kattığı imkanlarla bakmayı amaçladık. Öncelikle tarih boyunca kötülük problemi üzerinde dönen tartışmaları inceledik. Bu soruna yönelik çözüm arayışlarını irdeledik. Daha sonra kötülük probleminin neden çözülemediğini ve çözülme imkanının olup olmadığını tartıştık. Bu problemin çözülme imkanının olmadığına ve problemi çözmek için herhangi bir metodolojiye sahip olmadığımıza karar verdik. Bu sebeple bu tezde, kötülük probleminin sahte bir problem olduğunu savunduk.
Özet (Çeviri)
The issue of inability to associate the existence of God with the evil things that are happening in the world is one of the key problems of philosophy. In this thesis, it is aimed to look into the so- called evil problem with the provided opportunities of ordinary language philosophy. Firstly, we examined the debates on the problem of evil throughout history. Then, we discussed why the problem of evil cannot be solved and whether it is possible to solve it. We decided that there is no way to solve this problem and that we do not have any methodology to solve the problem. Therefore, we argued that the problem of evil is a false problem