Sınıf öğretmeni adaylarının ilk okuma yazma öğretimi ile ilgili kaygı düzeylerinin incelenmesi
An examination of primary school pre-service teachers' anxiety levels related to the first teaching reading and writing
- Tez No: 594112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ÇALIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; sınıf öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencilerinin ilk okuma yazma öğretimi ile ilgili kaygı düzeylerinin incelenmesi ve bu konuya yönelik görüşlerini belirlemektir. Bununla birlikte sınıf öğretmenliği bölümü son sınıf öğrencilerinin ilk okuma yazma öğretimine ilişkin kaygı düzeylerinin eğitim görülen üniversite, genel not ortalaması, cinsiyet, birinci dereceden akrabalardan sınıf öğretmeni olma, okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması dersleri kapsamında ilkokul birinci sınıf düzeyinde gözlem veya uygulama yapmış olma değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2018– 2019 akademik yılında ülkemizin devlet üniversitelerinin sınıf öğretmenliği bölünde okuyan 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ülkemizdeki 7 coğrafi bölgedeki 13 üniversitede öğrenim gören 818 öğrenci oluşturmaktadır. Nitel veriler için de örneklemdeki öğrencilerden 74 tanesinin görüşlerinden faydalanılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen İlk Okuma Yazma Öğretimine Yönelik Kaygı Ölçeği ile ilk okuma yazma öğretiminde kaygıya neden olan faktörleri belirlemek amacıyla alanında uzman kişilerden görüşler alınarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme anketi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen nitel verilerin analizinde betimsel analiz; nicel verilerin analizinde ise t – testi ve ANOVA testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre sınıf öğretmeni adaylarının ilk okuma yazma öğretimine yönelik kaygı duydukları görülmektedir. Sınıf öğretmeni adaylarının ilk okuma yazma öğretimine yönelik kaygıları cinsiyete, ağırlıklı not ortalamasına, birinci dereceden akrabalarında sınıf öğretmeni bulunup bulunmamasına göre farklılaşmamaktadır. Sınıf öğretmeni adaylarının ilk okuma yazma öğretme kaygıları eğitim gördükleri üniversitelere, okul deneyimi ve öğretmenlik uygulaması dersleri kapsamında ilkokul birinci sınıf düzeyinde gözlem veya uygulama yapma durumlarına göre istatiksel olarak farklılaşmaktadır. Araştırmanın nitel bulgularına göre öğretmen adaylarında ilk okuma yazma öğretimine yönelik kaygıya neden olan faktörlerin; öğretmenden, öğrenciden ve dış etkenlerden kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the anxiety levels of primary school preservice teachers about first teaching reading and writing and to determine their views on this subject. On the other hand, the level of anxiety of primary school preservice teacher related to the first teaching reading writing was analyzed whether it showed a significant difference according to the variables of university, general grade point average, gender, being a classroom teacher from first degree relatives, school experience and teaching practice at primary school first grade level. Mixed research method was used in this study. The population of the research consists of 4th grade students studying in the department of classroom teaching in the state universities in Turkey in the 2018-2019 academic years. The sample of the study consists of 818 students from 13 universities in 7 geographical regions of Turkey. In the study, Anxiety Scale for First Teaching Reading and Writing developed by the researcher and semi-structured interview protocol prepared by taking the opinions of experts in the field in order to determine the factors causing anxiety in first teaching reading and writing were used as data collection tools. In the analysis of qualitative data obtained in the study, descriptive analysis was used, and in the analysis of quantitative data, t - test and ANOVA test were used. According to the quantitative results of the study, it was seen that the preservice classroom teachers were concerned about the first teaching reading and writing. Concerns of primary school preservice teachers about the first teaching reading and writing do not differ according to gender, cumulative grade point average and whether there are primary school teachers in first degree relatives. Primary school preservice teachers' anxiety levels about the first teaching reading and writing are statistically differentiated according to the university they study, their experiences of observing or practicing at the first-grade level of primary school within school experience and teaching practice courses. According to the qualitative findings of the study, it was determined the factors that cause anxiety about the first teaching reading and writing in preservice teachers are deu to teacher, student and external factors.