Çizelgeleme problemlerinde belirsizlik ve bir risk ölçüm yaklaşımı
Uncertainty in scheduling problems and a risk measurement approach
- Tez No: 594113
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Üretim planlama, üretim yapan bir firmanın kalbi gibidir. Sürekli hareket halinde olmalı ve sistemin devamlılığını sağlamalıdır. Planlama ne kadar iyi olursa sistem o kadar sağlıklı olur. Planlamanın en hassas noktası şüphesiz ki çizelgelemedir. İşlerin hangi makineye hangi sırada gireceğinin belirlenmesi basit gözüken ancak planlamayı hayati şekilde etkileyen bir çizelgeleme problemidir. Bu çalışmada her makinedeki işlem süresi bilinen belirli sayıda işin çeşitli faktörlere göre sıralamaları PERT şeması yardımı ile yapılmış ve bu sıralamalara göre risk bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Production planning is like the heart of a company that makes production. It must be in constant motion and maintain the continuity of the system. The better the planning, the healthier the system. Undoubtedly the most sensitive point of planning is scheduling. It is a scheduling problem that seems simple to determine which jobs will enter which machine and in what order, but has a vital impact on planning. In this study, a certain number of jobs which their times in each machine are known, were sorted according to various factors with the help of PERT scheme and risk was found according to these rankings.