Zayıf, normal ve kilolu bireylerde duygusal yeme davranışı, aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between emotional eating behavior, alexithymia and emotion regulation difficulty on thin, normal and overweight individuals
  1. Tez No: 594148
  2. Yazar: RABİA GÜLÇİN SANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmaya katılan bireylerin kiloları Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından geliştirilen beden kitle indeksi (BKİ) hesaplaması doğrultusunda“zayıf, normal ve kilolu”olmak üzere gruplara ayrılmıştır. Beden kitle indeksi“18,5 ile 29,9”arası olan kişiler araştırmaya katılmıştır. Duygusal yeme davranışı, aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğü arasında pozitif yönde ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Kilo grupları açısından bakıldığında ise zayıf, normal ve kilolu bireylerin duygusal yeme davranışı ve aleksitimi düzeyleri arasında herhangi bir fark bulunmamıştır. Kilo gruplarında elde edilen tek farklılık zayıf bireylerin kilolu bireylere göre duygusal yanıtlarının yeterince açık olmamasıdır.
Özet (Çeviri)
The weight of the individuals who participated in this study was divided into groups as thin, normal and overweight according to the calculation of body mass index (BMI) which developed by World Health Organization (WHO). Individuals whose body mass index between“18,5 and 29,9”participated in the study. A positive relationship between emotional eating behavior, alexithymia and emotion regulation difficulty was concluded. With regards to weight groups, no difference was found between emotional eating behavior and alexithymia levels of thin, normal and overweight individuals. The only difference in weight groups is that the emotional responses of thin individuals are not clear enough as overweight individuals.