Yeme davranışı ile beden kitle indeksi ve abdominal obezite arasındaki ilişkinin 20-49 yaş arası bireylerde değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between eating behavior and body mass index and abdominal obesity in individuals aged 20-49 years
- Tez No: 924939
- Danışmanlar: DR. IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bireylerin yeme davranışını“Yeme Davranış Bozukluğu Ölçeği (YDBÖ)”ve bilgi toplama formu ile değerlendirmek ve yeme davranışları ile Beden Kitle İndeksi (BKİ) ve abdominal obezite arasındaki etkileşimi araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki çalışmamıza 15.03.2024 ile 15.05.2024 tarihleri arasında, İstanbul SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran 20-49 yaş aralığında olan mental-fiziksel engeli olmayan 205 kişi dahil edildi. Onam formunu imzalayan katılımcıların sosyodemografik özellikleri kaydedildi. Tarafımızca literatür incelemesi sonucu hazırlanan anket soruları ve YDBÖ uygulandı. Katılımcıların boy, ağırlık, bel ve kalça çevresi gibi antropometrik ölçümleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the eating behaviors of individuals with the“Eating Behavior Disorder Scale (EBDS)”and information collection form and to investigate the interaction between eating behaviors and body mass index (BMI) and abdominal obesity. Materials and Methods: In our cross-sectional and descriptive study included 205 participants between the ages of 20-49 without mental or physical disabilities who applied to the Family Medicine Outpatient Clinics of Istanbul SBU Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital for any reason between 15.03.2024 and 15.05.2024. Sociodemographic characteristics of the participants who signed the consent form were recorded. The questionnaire prepared by the guidance of a current literature review and the EBDS were applied. Anthropometric measurements such as height, weight, waist and hip circumference were recorded.